Washington - Americké ministerstvo obrany nevyloučilo, že v budoucnu na závažné kybernetické útoky namířené proti Spojeným státům odpoví vojenskou silou.
Na konferenci ve Washingtonu to připustil náměstek ministra obrany pro obranou politiku James Miller. Na dotaz, zda je možné v případě kybernetických útoků reagovat vojenskou akcí, odpověděl kladně.
„Ano, je nutné, abychom se připravili na tu možnost, že bude v případě potenciálního kybernetického útoku nutné odpovědět i zbraněmi, které nespadají do kybernetické sféry," cituje Millera agentura AP.
Vzápětí ale dodal, že není úplně jasné, co už lze považovat za kybernetickou válku (srovnatelnou se skutečným vojenským napadením). „To je téma, které musíme nyní prodiskutovat a právně ošetřit," doplnil ještě náměstek amerického ministra obrany pro bezpečnostní politiku.
Kybernetické útoky totiž mohou mít mnoho podob, od špionáže, přes (někdy neškodné) hrátky hackerů až po záměrné šíření dezinformací. Ne všechny formy kybernetické kriminality, upozorňuje James Miller, je tedy možné chápat jako napadení Spojených států. Reagovat je třeba přiměřeně.
O nabourání do systémů amerického ministerstva obrany se denně pokoušejí tisíce hackerů. Pentagon si ale své informace dobře střeží. Nedávno zřídila zvláštní oddělení pro boj s počítačovou kriminalitou také americká armáda a do jeho čela dosadila Keitha Alexandera, který je současně šéfem americké Národní bezpečnostní agentury.