Na kulomet vyhlásili sbírku na internetu. Teď se polští dobrovolníci zúčastní cvičení NATO

Martin Ehl Martin Ehl
3. 6. 2016 18:17
Polsko se bojí případného ruského útoku a rozhodlo se podobné dobrovolnické jednotky začlenit do oficiální Teritoriální obrany, kterou země začala budovat na jaře. Některé ze skupin se navíc zúčastní i cvičení NATO Anaconda 2016, které začne příští týden v Polsku. Ministerstvo obrany má v úmyslu do roku 2021 vytvořit sedmnáct brigád - celkem 35 000 lidí - Teritoriální obrany.
Polská armáda. Ilustrační foto.
Polská armáda. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Dvacet dní místo očekávaných šedesáti trvalo skupině polských dobrovolníků, označujících se za "Střeleckou jednotku 4018 Pomořské teritoriální obrany" z Gdaňska, vybrat na crowdfundingovém portálu PolakPotrafi.pl dost peněz, aby si mohli koupit lehký kulomet, optické doplňky a ještě dovybavili své zdravotníky.

Akce ukázala, že Poláci, kteří se po útoku Ruska na Ukrajinu začali bát agrese Moskvy a organizovat živelně do různých podobných skupin, berou svoji obranu vážně.

A to natolik, že podobné dobrovolnické skupiny se nejen stanou součástí oficiální Teritoriální obrany, kterou letos na jaře začalo budovat ministerstvo obrany, ale některé z nich se už zúčastní cvičení NATO Anaconda 2016, které v zemi začne příští týden.

"Děkujeme panu ministrovi Antoni Macierewiczovi za odvážné rozhodnutí umožnit obranným organizacím účast na cvičení," uvádí na své webové stránce například sdružení Národní obrana, sdružující od roku 2011 různé dobrovolnické skupiny s cílem vytvořit právě Teritoriální obranu.

Národní obrana se hlásí k dědictví Armie Krajowe, podzemní polské armády bojující proti nacistům a později i komunistům.

Podle jejich prohlášení se budou tři jejich jednotky na různých místech Polska účastnit cvičení Anaconda, největšího vojenského cvičení v Polsku od roku 1989.

35 000 lidí

Teritoriální obranu slibovala konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) před loňskými volbami, které drtivě vyhrála. Už dříve se v Polsku desítky tisíc lidí organizovaly do různých dobrovolnických jednotek.

Nyní ministerstvo obrany připravilo plán, jak do roku 2021 vytvořit sedmnáct brigád - celkem 35 000 lidí - Teritoriální obrany. Na jejich vytvoření má dohlédnout vládní zmocněnec, plukovník v záloze a absolvent brněnské vojenské akademie, politik PiS Grzegorz Kwaśniak. Ten proslul výrokem, že nynější polská armáda nemá žádnou hodnotu.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

"Vaše úsilí je hodné nejvyšší podpory ze strany polského státu," řekl dobrovolníkům ministr Macierewicz podle serveru Defense24.pl ve čtvrtek na začátku kongresu Pro Defense, který propojuje zbrojařský veletrh v Ostródze s prvním oficiálním sjezdem "proobranných organizací", jak se jednotky dobrovolníků v Polsku nazývají.

V rámci tohoto kongresu ministr podepsal plán, podle něhož mají vzniknout štáby dobrovolnických jednotek a první tři brigády. Celkem jich má do roku 2019 vzniknout sedmnáct a v roce 2021 mají být plně vycvičené, vyzbrojené a připravené.

Země se připravuje na možný útok

Cílem Teritoriální obrany je mít hlavně na východě země, kde se nejvíce očekává případný hybridní útok ze strany Ruska, jednotky, které budou schopny jednat jak v případě diverzních či teroristických útoků, tak pokud by nastaly jiné krizové situace. Velení by mělo spadat pod generální štáb polských ozbrojených sil, který po nástupu konzervativců a ministra Macierewicze prodělává zásadní proměnu.

Armáda je změnami vystrašena, odchází mnoho čelných důstojníků, zastavují se tendry a nákupy. Ale Macierewicz chce navýšit o desítky tisíc počty profesionálních vojáků pravidelné armády, která má nyní zhruba sto tisíc lidí.

Teritoriální obrana by měla mít v každé obci rotu o sto lidech, každé vojevodství by mělo mít jednu brigádu. Jednotky by měly mít různé určení a specializace podle místního charakteru.

Jejich členové by měli mít jeden víkend v měsíci cvičení či školení a jednou za rok týdenní cvičení. Za to by měli dostávat odměnu ve výši v přepočtu zhruba 3000 Kč měsíčně. Ve výzbroji by měli mít ruční zbraně a protiletadlové a protitankové zbraně, které by byly uskladněny na policejních služebnách.

Podle Marka Świerczyńského, analytika think tanku Polityka Insight, bude kvůli nedostatku peněz v rozpočtu, nedostatku vhodných lidí a objektů nemožné za pět let postavit všech sedmnáct brigád.

"Plán ministerstva obrany budí obavy, že se rozšíří dostupnost zbraní pro radikálně orientovanou mládež. Ale naopak může sehrát velkou roli jako způsob, jak širší veřejnost vzdělat v otázkách obrany či jako sociální podpora," domnívá se Świerczyński.

 

Právě se děje

Další zprávy