Kaczynského vláda ohrožuje právní stát, tvrdí Brusel. Analýza je jednostranná, zní z Polska

Silvie Housková
Aktualizováno 1. 6. 2016 14:06
Evropská komise ve středu poslala do Varšavy své kritické hodnocení stavu právního státu v Polsku. Novinářům to po jednání komise řekl její první místopředseda Frans Timmermans. Dosavadní jednání s polskou stranou se sice podle něj odehrávala v konstruktivním duchu, ke změně neuspokojivé situace ale nevedla. Varšava má nyní právo komisi odpovědět. Timmermans zdůraznil, že doufá v pokračování dialogu s polskou stranou.
Fotografe z květnové protivládní demonstraci ve Varšavě.
Fotografe z květnové protivládní demonstraci ve Varšavě. | Foto: Reuters

Brusel - Polská vláda podle Evropské komise ohrožuje právní stát.

Brusel vydal oficiální analýzu, ve které Varšavu kritizuje především za reformu a jmenování soudců Ústavního soudu.

Proceduru, která může skončit pro Polsko až sankcemi, odstartovala Evropská komise v lednu. "Navzdory naší snaze jsme zatím nezvládli najít řešení," uvedl její místopředseda Frans Timmermans.

On sám podnikl od začátku roku dvě cesty do Polska, s tamní vládou si navíc vyměnil několik dopisů. "Jsme neustále připraveni s polskou vládou jednat," dodal.

Smířlivý tón Timmermansova vyjádření komentátoři interpretují jako mírný optimismus. A signál, že komise nechce celou záležitost příliš vyhrotit.

"Překroucený obrázek"

Podle polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra je analýza Komise jednostranná a nabízí velmi překroucený obrázek toho, co se v Polsku děje.

"Jsem překvapený a zarmoucený z té analýzy, kterou Komise po tolika intenzivních jednáních s polskou vládou zveřejnila. Komise měla možnost vidět, že se s ní vláda opravdu snaží najít kompromis," uvedl Ziobro.

Polsko se má nyní možnost k analýze oficiálně vyjádřit a pokračovat v dialogu s Komisí.

Pokud se ani poté situace nezmění, přistoupí Brusel ke třetímu kroku, kterým jsou doporučení pro změnu některých zákonů.

Co Polsku hrozí

Evropská komise má podle pravidel z roku 2014 pravomoc zahájit se kteroukoliv členskou zemí řízení, pokud se domnívá, že v ní dochází k porušování základních unijních hodnot. V krajním případě by mohlo skončit i odebráním hlasovacího práva Polska na schůzkách ministrů členských zemí Unie.

Tomu by ale muselo předcházet několik kol vyjednávání mezi dotčenou zemí a evropskou exekutivou.

Poté by musely ostatní státy Unie jednomyslně dospět k závěru, že polský postup soustavně a dlouhodobě porušuje základní evropské hodnoty.

 

Právě se děje

Další zprávy