Na Kapverdách vybuchla sopka. Poprvé za 19 let

ČTK ČTK
23. 11. 2014 23:55
Geologové v posledních dnech upozorňovali na zvyšování aktivity vulkánu Pico de Fogo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praia - Na ostrově Fogo, který je součástí atlantického ostrovního státu Kapverdy, v neděli začaly sopečné erupce a úřady odtud zahájily evakuaci obyvatelstva. Oznámil to kapverdský premiér José Maria Neves.

Je to první sopečná erupce na souostroví za téměř dvě desetiletí.

Geologové v posledních dnech upozorňovali na zvyšování aktivity vulkánu Pico de Fogo, jehož sopečný dóm se tyčí nad okolním mořem do výše 2829 metrů.

Vláda na ostrov vyslala záchranáře a ozbrojené síly. Žádné oběti ani zranění zatím hlášeny nejsou.

Z kapverdského hlavního města Praia na sousedním ostrově Sao Tiago je podle agentury Reuters vidět nad Fogem obří sloup hustého dýmu, který pomalu stoupá vzhůru. "Situace by se mohla v nejbližších hodinách zhoršit," varoval premiér a vyzval obyvatele ohrožené oblasti k evakuaci.

Sopečné erupce zasáhly Kapverdy naposledy v roce 1995, kdy rovněž vybuchl Pico de Fogo. Způsobila tehdy jen menší škody.

 

Právě se děje

před 7 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy