Na Kapverdách vybuchla sopka. Poprvé za 19 let

ČTK ČTK
23. 11. 2014 23:55
Geologové v posledních dnech upozorňovali na zvyšování aktivity vulkánu Pico de Fogo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praia - Na ostrově Fogo, který je součástí atlantického ostrovního státu Kapverdy, v neděli začaly sopečné erupce a úřady odtud zahájily evakuaci obyvatelstva. Oznámil to kapverdský premiér José Maria Neves.

Je to první sopečná erupce na souostroví za téměř dvě desetiletí.

Geologové v posledních dnech upozorňovali na zvyšování aktivity vulkánu Pico de Fogo, jehož sopečný dóm se tyčí nad okolním mořem do výše 2829 metrů.

Vláda na ostrov vyslala záchranáře a ozbrojené síly. Žádné oběti ani zranění zatím hlášeny nejsou.

Z kapverdského hlavního města Praia na sousedním ostrově Sao Tiago je podle agentury Reuters vidět nad Fogem obří sloup hustého dýmu, který pomalu stoupá vzhůru. "Situace by se mohla v nejbližších hodinách zhoršit," varoval premiér a vyzval obyvatele ohrožené oblasti k evakuaci.

Sopečné erupce zasáhly Kapverdy naposledy v roce 1995, kdy rovněž vybuchl Pico de Fogo. Způsobila tehdy jen menší škody.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy