Láva z havajské sopky Kilauea zničila první dům

ČTK ČTK
11. 11. 2014 8:28
Obyvatele úřady nechaly evakuovat, nikdo proto nebyl zraněn. Dům se vzňal poté, co se k němu dostal jeden z vedlejších proudů lávy.
Foto: Thinkstock

Honolulu - Pomalu tekoucí láva ze sopky Kilauea na amerických Havajských ostrovech pohltila první dům. Erupce začaly před několika měsíci.

Stavba byla už dříve evakuována, nikdo proto nebyl zraněn, napsala agentura Reuters.

Žádným dalším budovám zatím bezprostřední nebezpečí nehrozí, uvedly místní úřady.

Dům se vzňal poté, co se k němu dostal jeden z vedlejších proudů lávy. Její pohyb se přitom v poslední době takřka zastavil.

Nyní je hornina rozžhavená na teplotu přes 1000 stupňů Celsia asi 145 metrů od hlavní silnice, která vede skrz obec Pahoa.

Podle simulací pohybu lávy živlu v cestě stojí zhruba padesátka domů.

Havaj je jedním z 50 států USA a leží v Tichém oceánu. Na souostroví žije 1,4 milionu obyvatel.

Na 400 000 z nich bydlí v hlavním městě Honolulu, kde se narodil i současný americký prezident Barack Obama. Metropole leží na ostrově Oahu.

Sopka Kilauea na ostrově Havaj (známém též jako Velký ostrov) je vysoká 1200 metrů a je jedním z nejaktivnějších vulkánů na světě. Aktivitu vykazuje prakticky nepřetržitě od roku 1983, v 90. letech láva z této sopky zničila na 200 domů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

USA považují jednání Číny vůči menšině Ujgurů za genocidu. Peking se dopouští zločinů proti lidskosti, řekl Pompeo

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že považuje zacházení Číny s menšinou Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země za genocidu. Uvedl to ministr zahraničí Mike Pompeo, podle nějž se Peking vůči menšině dopouští zločinů proti lidskosti. Agentura Reuters oznámení označila za další nepříjemný úder Číně, k němuž dochází necelý den před nástupem demokrata Joea Bidena do prezidentské funkce.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy