Počet mrtvých po výbuchu japonské sopky stoupl na 51

ČTK ČTK
4. 10. 2014 20:52
Japonští záchranáři našli blízko vrcholu sopky, která vybuchla minulý víkend, další čtyři mrtvá těla.
Okolí Ontake zasypané popelem
Okolí Ontake zasypané popelem | Foto: Reuters

Tokio - Japonští záchranáři našli blízko vrcholu sopky, která vybuchla minulý víkend, další čtyři mrtvá těla. Počet mrtvých tak stoupl na 51, uvedla agentura AP s odvoláním na informace japonských úřadů.

Více než 900 záchranářů dnes obnovilo pátrání na svahu sopky, když předchozí den jejich činnost zastavil déšť. Čtyři těla se nacházela blízko vrcholu sopky Ontake pokrytého popelem. Zatím není známo, zda čtyři nalezené osoby jsou ze seznamu 16 pohřešovaných.

Mnoho turistů odpočívalo nebo obědvalo před týdnem blízko vrcholu sopky, když je překvapil výbuch. Z kráteru létaly balvany a popel a stoupal z něj kouř.
Už nyní je erupce sopky Ontake nejtragičtějším neštěstím svého druhu v japonské poválečné historii.

Japonsko patří k seizmicky nejaktivnějším místům planety, erupce vulkánů tam jsou časté. V roce 1991 při erupci sopky Unzen zemřelo 43 lidí. Ontake, jež leží asi 200 kilometrů západně od Tokia a je vysoká 3067 metrů, se naposledy probudila k životu před sedmi lety, poslední větší erupce se však odehrála v roce 1979.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy