reklama
 
 

Obyvatele Havaje ohrožuje láva sopky Kilauea

28. 10. 2014 9:09
Americká vláda uznala na žádost guvernéra Havaje Billyho Kenoie situaci za katastrofickou a umožnila mimořádná záchranná opatření.

Los Angeles - Erupce sopky Kilauea na amerických Havajských ostrovech ohrožuje obyvatele tamního největšího ostrova. Láva se v pondělí přiblížila k obydlím a musely se evakuovat tisíce obyvatel včetně 900 dětí. Uvedly to místní úřady.

V pondělí večer (v noci na dnešek SEČ) byla láva necelých 100 metrů od jednoho obydlí u města Pahoa na východě ostrova Havaj. Ničivý živel se pohyboval rychlostí kolem deseti metrů za hodinu. Minulý měsíc byla láva ještě 1,6 kilometru od nějaké obydlené oblasti.

Americká vláda uznala na žádost guvernéra Havaje Billyho Kenoie situaci za katastrofickou a umožnila mimořádná záchranná opatření. Nyní se především hledají vhodné ubytovací prostory pro evakuované a vytvářejí nové cesty umožňující automobilové spojení i poté, co láva nejspíš brzy dorazí k jedné z hlavních silnic ostrova.

Havaj je jedním z 50 států USA a leží v Tichém oceánu. Na souostroví žije 1,4 milionu obyvatel. Na 400.000 z nich bydlí v hlavním městě Honolulu, kde se narodil současný americký prezident Barack Obama. Metropole leží na ostrově Oahu.

autor: ČTK | 28. 10. 2014 9:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama