Obyvatele Havaje ohrožuje láva sopky Kilauea

ČTK ČTK
28. 10. 2014 9:09
Americká vláda uznala na žádost guvernéra Havaje Billyho Kenoie situaci za katastrofickou a umožnila mimořádná záchranná opatření.
Sopka Kilauea na amerických Havajských ostrovech
Sopka Kilauea na amerických Havajských ostrovech | Foto: Thinkstock

Los Angeles - Erupce sopky Kilauea na amerických Havajských ostrovech ohrožuje obyvatele tamního největšího ostrova. Láva se v pondělí přiblížila k obydlím a musely se evakuovat tisíce obyvatel včetně 900 dětí. Uvedly to místní úřady.

V pondělí večer (v noci na dnešek SEČ) byla láva necelých 100 metrů od jednoho obydlí u města Pahoa na východě ostrova Havaj. Ničivý živel se pohyboval rychlostí kolem deseti metrů za hodinu. Minulý měsíc byla láva ještě 1,6 kilometru od nějaké obydlené oblasti.

Americká vláda uznala na žádost guvernéra Havaje Billyho Kenoie situaci za katastrofickou a umožnila mimořádná záchranná opatření. Nyní se především hledají vhodné ubytovací prostory pro evakuované a vytvářejí nové cesty umožňující automobilové spojení i poté, co láva nejspíš brzy dorazí k jedné z hlavních silnic ostrova.

Havaj je jedním z 50 států USA a leží v Tichém oceánu. Na souostroví žije 1,4 milionu obyvatel. Na 400.000 z nich bydlí v hlavním městě Honolulu, kde se narodil současný americký prezident Barack Obama. Metropole leží na ostrově Oahu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy