Houston - Zatímco vlády jejich zemí si kvůli krizi na Ukrajině vyhrožují ekonomickou válkou, oni musejí táhnout za jeden provaz. Záleží na tom totiž jejich život.
Řeč je o ruských a amerických kosmonautech, kteří tvoří společný tým 38. posádky na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Na ISS jsme strávili 13 úspěšných let a za tu dobu proběhl bezpočet mezinárodních krizí... Lidé začínají přicházet s myšlenkou, aby byla ISS nominována na Nobelovu cenu míru.
Pro úspěch mise i bezpečný návrat domů je klíčové, aby Oleg Kotov, Michajl Tjurin a Sergej Rjazanskij z Roskosmosu společně s Rickem Mastracchiem a Mikem Hopkinsem z NASA ve stísněném prostoru vesmírné stanice pracovali jako jeden organismus.
Hopkins, Kotov a Rjazanskij se navíc mají v pondělí v ruském návratovém modulu vrátit domů.
Šéf NASA Charles Baldwin proto uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci, na níž ujistil, že se současné napětí mezi Washingtonem a Moskvou do spolupráce mezi Američany a Rusy na oběžné dráze nepromítá.
Získá ISS Nobelovu cenu míru?
"Myslím, že lidé zapomínají, že už jsme na ISS strávili 13 úspěšných let a za tu dobu proběhl bezpočet mezinárodních krizí. Určitě stojí za povšimnutí, že lidé začínají přicházet s myšlenkou, aby byla ISS nominována na Nobelovu cenu míru," prohlásil Baldwin.
Krátce poté, co návratový modul Sojuz 10. března přistane v Kazachstánu, by se měla na ISS vypravit další společná posádka. Ani její mise není podle NASA ohrožena.
"Naše partnerství (s Rusy) ve vesmíru zatím nebylo dotčeno, zůstává v normálu. Vývoj situace sledujeme, ale naše týmy dál cvičí ve Hvězdném městě," dodal šéf amerického vesmírného programu. Hvězdné město je ruské výcvikové centrum pro kosmonauty.