Miami - Po dlouhých hádkách a debatách je konečně rozhodnuto. Demokraté na Floridě primárky opakovat nebudou.
Floridští demokraté by hlasovali znovu pouze za předpokladu, že by s navrhovaným postupem souhlasili oba demokratičtí kandidáti.
Barack Obama však měl výhrady k navrhovanému způsobu voleb, který by kombinoval hlasování poštou a ve volebních místnostech. Podle Obamy nelze v krátkém čase zajistit, aby byly takovéto volby regulérní.
Potrestané státy
Zda tak budou moci na demokratickém sjezdu, který v srpnu vybere stranického kandidáta na prezidenta, hlasovat floridští delegáti, zůstává v rukou Národního výboru demokratické strany (DNC).
Jedny primárky se již na Floridě 29. ledna konaly. Výbor však státu zakázal na sjezd vyslat jakékoli delegáty, protože se uskutečnily dříve, než bylo dohodnuto.
Protože je však demokratická prezidentská kandidátka stále nejasná, debatovalo se, zda by právě Florida a podobně postižený Michigan nemohly předvolební pat vychýlit na jednu či druhou stranu.
Zbývá Michigan
Příští schůze DNC se uskuteční v dubnu a o Floridě a Michiganu by se na ní mělo jednat, pozorovatelé však neočekávají, že by tam došlo k nějakému průlomu.
V obou státech vyhrála Hillary Clintonová, která je hlavní propagátorkou myšlenky, že by se mělo hlasovat znovu, nebo by se měly původní primárky jednoduše uznat.
Vše o amerických volbách:
Na rozdíl od Floridy se Michigan stále ještě snaží přijít s plánem, který by oba kandidáti podpořili, podle komentátorů se mu to však zřejmě nepovede.
Ve volených delegátech nyní vede Obama nad Clintonovu o více než 100 hlasů, žádny z obou kandidátů však v nich již není schopen získat potřebnou většinu 2025 delegátů. Na sjezdu tak budou rozhodovat tzv. superdelegáti - důležité stranické figury, jejichž hlas není vázán výsledky žádných voleb.