V národní rezervaci na Floridě odchytili pětimetrovou krajtu. Měla v sobě 73 vajec

ČTK ČTK
8. 4. 2019 17:24
Krajty tmavé patří mezi největší hady na světě. Ovšem samice, kterou se podařilo vědcům odchytit v národním parku Everglades na Floridě, byla s délkou 5,2 metru a vahou 64 kilogramů obrem i v rámci svého druhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Obrovská krajta v sobě navíc nosila 73 vyvíjejících se vajec. V pondělí o tom informoval zpravodajský server CNN.

Tento had je největší, jaký byl kdy odchycen v Národní rezervaci Big Cypress, kterou tvoří 295 000 hektarů bažinaté půdy a která leží západně od Miami v jižní části Floridy.

V národním parku Everglades žijí krajty všech velikostí, ovšem většinou měří dva až tři metry. Odchyt rekordně velké samice umožnila nová sledovací technologie. Tu vědci umísťují na samce, které pak mohou sledovat mimo jiné k samičkám.

Tým takto nejen odstraňuje z rezervace invazivní hadí druh, ale zároveň sbírá data pro další výzkum a vývoj nových nástrojů na odchyt hadů.

Domovem krajty tmavé (Python bivittatus) je jihovýchodní Asie, ale v posledních desetiletích se tito plazi rozšířili na Floridě. Everglades je rozlehlá oblast s tropickým klimatem, kde mají krajty dostatek úkrytů i kořisti. Podle oficiálních činitelů v této oblasti žije až 100 000 těchto hadů, kteří ohrožují původní živočišné druhy.

Krajty se v Everglades začaly objevovat v 80. letech minulého století, kdy je s největší pravděpodobností vypustili do přírody lidé, kteří je chovali jako domácí mazlíčky a rostoucí hady nebyli schopni zvládnout. Některé krajty také mohly utéct z chovného zařízení, které v roce 1992 zničil hurikán Andrew.

Video: Šíleně se bál hadů. Bratr mu v noci jednoho nastrčil do postele

Šíleně se bál hadů. Bratr mu v noci jednoho nastrčil do postele | Video: AP/Jukin Media
 

Právě se děje

před 46 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy