Tržištěm na Filipínách otřásla exploze. Zemřelo 14 lidí, desítky dalších jsou zraněny

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2016 8:04
Exploze na tržišti ve filipínském městě Davao zabila v pátek večer nejméně čtrnáct lidí, na šest desítek dalších utrpělo zranění. Policie tvrdí, že patrně vybuchla bomba. Davao je rodným městem prezidenta Rodriga Duterteho. Ten je v Davao na návštěvě, v době výbuchu ale v blízkosti tržiště nebyl. K útoku se přihlásila islamistická skupina Abu Sayyafa.
Snímky z tržiště v Davao po pátečním výbuchu.
Snímky z tržiště v Davao po pátečním výbuchu. | Foto: Reuters

Manila - Na tržišti ve filipínském Davao došlo v pátek večer k explozi.

"Zatím nemůžeme říct nic konečného, ale výbuch vedl ke smrti deseti, nejméně deseti lidí a ke zranění zhruba 60," uvedl pozdě večer mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho Ernesto Abela. Podle policie mají lidé na tržišti zranění, která vypadají jako od střepin bomby, zatím ale nelze vyloučit ani jiné příčiny exploze. Později počet mrtvých stoupl na čtrnáct.

Davao leží na ostrově Mindanao, kde vládní jednotky už desítky let bojují proti islamistické skupině Abu Sayyafa. Prezident Duterte proti této skupině vyhlásil novou ofenzivu a v pondělí bylo při čerstvých střetech s ozbrojenci zabito 15 vládních vojáků na ostrově Jolo.

Podle dalšího prezidentova mluvčího Martina Andanara se na místě exploze našly střepiny z "improvizovaného výbušného zařízení". Policie uvedla, že lidé na tržišti mají zranění, která vypadají jako od střepin bomby. "Slyšeli jsme obrovskou explozi. První, co nás napadlo, bylo, že jde o bombu," řekl agentuře Reuters jeden ze studentů místní univerzity.

Podle policie pravděpodobně explodovala bomba, k činu se ale nikdo nepřihlásil.

Davao je Duterteho rodným městem a prezident v něm byl v době výbuchu na návštěvě. V okamžiku exploze ale nebyl nikde v blízkosti tržiště, ale uvnitř policejní stanice v jiné části města, kde mluvil s policisty.

Podle Reuters se výbuch ozval nedaleko hotelu, kde byl Duterte v minulosti častým hostem. Prezident v posledních dnech čelil výhružkám, dnes ale na tiskové konferenci bagatelizoval spekulace o tom, že se připravuje spiknutí s cílem zavraždit ho.

V posledních měsících na Filipínách přibylo násilností také v souvislosti s obchodem s drogami. Duterte slíbil, že povede "nesmiřitelný a vytrvalý" boj proti korupci, zločinnosti a nelegálním drogám. Od jeho nástupu do úřadu bylo v souvislosti s drogami zabito zhruba 1800 osob.

K pumovému útoku na Filipínách, který si v pátek na tržišti ve městě Davao vyžádal nejméně 14 obětí, se dnes přihlásila islamistická skupina Abu Sayyafa. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na filipínské ministerstvo obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy