Filipínské elity se hlásí na policii. Prezident je spojil s drogovým podsvětím

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 8. 2016 14:03
Nový filipínský prezident Rodrigo Duterte pokračuje ve svém nekompromisním tažení proti drogovým mafiím. V neděli obvinil z napojení na podsvětí 150 soudců, starostů, právníků, policistů a vojáků. Třetina z nich už se sama přihlásila na policii.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte.
Filipínský prezident Rodrigo Duterte. | Foto: Reuters

Manila - Téměř 50 filipínských starostů a policistů se samo udalo poté, co je prezident země Rodrigo Duterte veřejně spojil s drogovými kriminálními kruhy.

Na policii se nahlásilo celkem 18 starostů a 31 policistů, oznámil mluvčí Filipínské národní policie (PNP) Dionard Carlos. Prezident dal 150 obviněným 24 hodin na to, aby se dali k dispozici pro vyšetřování. Čas už vypršel, podle Carlose by se ale další měli ještě během pondělí nahlásit.

Šéf PNP Ronald Dela Rosa připustil, že proti obviněným chyběl dostatek důkazů. "Je to pravda, důkazů bylo málo. Ale co můžu dělat? Prezident je jmenoval a oni za mnou přišli a přiznali se. Nemůžu je odmítnout. Takže s nimi zahájíme proces."

Podle Duterteho má být na drogové podsvětí napojeno dohromady 150 soudců, starostů, právníků, policistů a vojáků. Místní sdělovací prostředky ale upozornily, že mnoho jmen je na seznamu neprávem nebo omylem a některá jsou neúplná.

Lidé na seznamu, který prezident dostal od policie a armády, podle jeho slov mohou být vinni i nemusí. Prezident ale řekl, že považuje za svou povinnost o tom veřejně hovořit, aby bylo zřejmé, do jakých sfér je prorostlý problém drog.

Prezident slíbil při svém červnovém nástupu do funkce nekompromisní boj proti zločinu. Během jeho vlády už bylo podle agentury AFP zabito 800 lidí podezíraných z pašování drog.

 

Právě se děje

Další zprávy