Wellington - Kvůli výhrůžkám smrtí od neonacistů, kterým údajně čelili ve své vlasti, dostala žena a její tři synové z Česka na Novém Zélandu politický azyl. Informovalo o tom v pondělí Radio NZ.
Podle Češky čelily její děti kvůli romskému původu mimo jiné diskriminaci ve školství.
Novozélandské úřady původně udělily status uprchlíka ze čtyřčlenné rodiny pouze devítiletému chlapci, po odvolání ale mezinárodní ochranu získala i jeho matka a dva bratři.
Před imigračním soudem Češka, která se podle serveru Radio NZ v roce 2013 rozešla se svým romským partnerem, vypověděla, že ve vlasti rodina dostávala výhrůžky smrtí od neonacistů a na jejich dům kdosi házel dělobuchy.
Její nejstarší syn údajně ve škole čelil segregaci, ale i útokům a nadávkám, aniž proti tomu jeho učitelé cokoliv podnikli. Druhý syn, kterého dotyčná Češka adoptovala z dětského domova, měl jít v Česku do školy pro děti se speciálními potřebami jen proto, "že byl Rom a černý".
Právě druhý z chlapců, prostřední ze tří dětí, obdržel azyl na Novém Zélandu již loni po první žádosti, zbytek rodiny až po odvolání.
Imigrační soud rozhodl, že celá rodina se stala obětí obtěžování "v rámci eskalující kampaně zločinů z nenávisti". V Česku je údajně nazývali ve škole, parcích, obchodech i na ulicích "špinavými cikány".
Obtěžování se začalo podle spisu stupňovat v roce 2015, kdy rodina dostala dopis, ve kterém údajně stálo, že se brzy objeví někdo lepší než Hitler, který je odklidí. V dalším dopise údajně stálo: "Plyn voní dobře, ne?" Česká policie podle ženy, která dostala na Novém Zélandu azyl, údajně její stížnosti ani nezaevidovala.
V roce 2016 se museli členové rodiny podle ženiny výpovědi celou noc skrývat v koupelně, neboť slyšeli, jak na jejich byt někdo hází dělobuchy, přičemž se prý obávali, že by to mohly být Molotovovy koktejly. Následně rodina prchla na Nový Zéland. "Matka podnikla okamžité kroky vedoucí k útěku, aby zabránila další eskalaci," stojí v soudním spisu.
Podle serveru Radio NZ novozélandský soud rovněž konstatoval, že v Česku začaly protiromské nepokoje, pochody a demonstrace v roce 2013 a rasismus a zločiny z nenávisti se ve středoevropské zemi stávají "čím dál více normální". Češce i jejím třem synům tak podle soudu ve vlasti hrozila perzekuce, proto dostali azyl.