Britové hrozí Kremlu. Zveřejníme majetky vaší elity, varují

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2015 14:30
Londýn postupně radikalizuje svůj postoj k Rusku. Označuje ho za nebezpečí.
Budova Bank of England v Londýně.
Budova Bank of England v Londýně. | Foto: Reuters

LondýnVelká Británie přitvrzuje vůči Rusku.  

Ještě před rokem měli Britové starost, aby sankce nevyhnaly z Londýna lukrativní klientelu ruských miliardářů a milionářů. Teď ale mluví politici zcela jinak - a velmi jasně.

Ministr zahraničí Philip Hammond označuje Rusko za největší nebezpečí pro bezpečnost Británie. Tento týden uvedl, že snaha začlenit zemi v minulých letech do mezinárodního systému vyšla naprázdno, skončila neúspěchem.

"Nyní tady máme ruského vůdce, který nejenže nerespektuje mezinárodní pravidla mírového soužití mezi státy, ale podkopává je," říká šéf britské diplomacie. Přiznal, že britské tajné služby po delší době nabízejí kontrakty lidem, kteří ovládají ruštinu. Po konci studené války o ně opadl zájem, teď je ale ruština znovu důležitým jazykem.

Před novináři naznačil, že britská vláda toho dost ví o finančních transakcích a obchodech ruských elit v Londýně. Mohlo by to prý zajímat i veřejnost, dokonce i tu ruskou.

Hammond hovořil s novináři o informační válce a o přehodnocování "strategické komunikace". Na otázku jednoho z žurnalistů, zda by některé finanční transakce lidí z Putinova blízkého okolí mohly být uveřejněny britskou vládou, ministr odpověděl. "Ano, mohly."

Philip Hammond.
Philip Hammond. | Foto: Reuters

V uplynulých dvaceti letech své peníze přesunuly nebo investovaly do Spojeného království desetitisíce bohatých Rusů. Včetně politiků a lidí blízkých Putinovi. Kupují nemovitosti v Londýně i jiných městech, což žene jejich ceny nahoru.

Kvůli přílivu ruského kapitálu a majetných Rusů se o britské metropoli hovoří žertem jako o Londongradu. Počet Rusů s právem pobytu v Británii je odhadován na téměř 150 tisíc.

Loni se kvůli tomu strhla slovní přestřelka mezi francouzskými a britskými politiky. Když Londýn tlačil na Francouze, aby neprodávali ruské armádě vrtulníkové výsadkové lodě typu Mistral, z Paříže odpověděli, že za kanálem La Manche by se raději měli podívat na ruské oligarchy a jejich vliv na britskou ekonomiku.

Svá sídla a majetek mají na ostrovech například Roman Abramovič, průmyslový a mediální magnát Ališer Usmanov, podnikatel a neúspěšný prezidentský kandidát Michail Prochorov, investor Michail Fridman, byznysmen s ropou a plynem German Chan.

Přísnější sankce a rostoucí britská nevole nad ruskou politikou nezastavila Michaila Fridmana, jednoho z nejbohatších Rusů vůbec.

Prostřednictvím své investiční firmy LetterOne, registrované v Lucembursku, koupil společnosti RWE Dea AG. Získal tak právo na těžbu z dvanácti ložisek ropy a plynu v Severním moři poblíž britských břehů.

Londýn tlačí na Fridmana, aby tato práva prodal někomu jinému, protože v případě dalších zpřísnění protiruských sankcí může být provoz na těchto nalezištích zastaven. Ruský podnikatel to ale odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy