Tajné služby odhalily v ČR tři ruské špiony. Přišla odveta

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 3. 2015 11:49
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nechtěl případ komentovat, jen uvedl, že podobné záležitosti jsou stále se opakujícím příběhem.
Ruská ambasáda
Ruská ambasáda | Foto: Jan Langer

Praha - Česká republika je v diplomatickém střetu s Ruskem. V ten vyvrcholila tajná akce Bezpečnostní informační služby, při které odhalila v Praze tři ruské špiony. Ti museli v tichosti Česko opustit.

Týdeník Respekt z vládních zdrojů zjistil, že na jejím začátku stál ruský diplomat, kterého zdejší kontrarozvědka identifikovala jako rizikovou osobu dopouštějící se špionáže. Muž nebyl akreditovaný na ruské ambasádě, do Prahy zavítal na přechodnou dobu z jiné země, kde působil. Přestože není jasné, co v zemi dělal, zpravodajci podnikli kroky, které vedly k tomu, že agent musel urychleně opustit zemi.

V dalších týdnech kontrarozvědka odhalila další dva nežádoucí muže a informovala o nich ministerstvo zahraničí, které podniklo kroky k zamezení jejich pobytu v Česku. Tentokrát se jednalo o zaměstnance ruské ambasády v Praze a dalšího, který sem mířil na misi.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odmítl odhalení špionů potvrdit. Uvedl ale, že podobné záležitosti jsou stále se opakujícím příběhem.

"Mohu jen říkat, že podobné vztahy, které řešíme s Ruskou federací, tak jsou v něčem jen stále se opakujícím příběhem. Nevidím v tom zase nějakou zásadní změnu, bohužel," řekl Zaorálek. Podotkl také, že Česko musí hledat modus vivendi a udržovat vyváženou přítomnost na ambasádě v Moskvě. "Jakýkoliv pohyb na jedné straně vyvolává pohyb na druhé," dodal.

Řešení v tichosti

Česká vláda nechtěla konflikt veřejně eskalovat, navíc se obávala reciproční reakce Moskvy. Proto muže nevyhostila, ale snažila se problém řešit v tichosti. Diplomatům nebylo prodlouženo vízum, v druhém případě muž nedostal povolení k pobytu v Česku.

Diplomacie Ruska ale odpověděla stejně razantně a dvěma českým diplomatům neumožnila pokračování pobytu v zemi, respektive příjezd do Ruska. Ani jeden z nich přitom nebyl z ničeho obviněn. První pracoval na české ambasádě v Moskvě, druhý tam směřoval. Černínský palác vnímá krok ruského ministerstva zahraničí jako odvetu, nechce jej ale veřejně komentovat. Důvodem může být i fakt, že za dva odmítnuté Čechy dosud nebyli vybráni a schváleni nástupci.

Současný konflikt s Ruskem kvůli špionům ale není novinkou. V roce 2009 došlo k vyhoštění dvou ruských agentů. Vyvrcholil tím jedenáct měsíců trvající souboj Severoatlantické aliance s Ruskem o to, zda se podaří rozbít jeho mezinárodní a dobře organizovanou síť agentů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy