To je víc než v jakémkoli roce v uplynulých 20 letech.
Letadla z Dubaje, Casablanky i Karáčí přistávají na mezinárodním letišti J. F. Kennedyho s desítkami muslimů,
kteří se nedávno přistěhovali do USA, uvádí ve své reportáži list New York Times.
Sny o novém životě
Doufají v úspěšný začátek nového života, zlepšení ekonomických poměrů a osobní svobodu. Neberou ohled na zprávy o těžkém osudu nově příchozích ani na vlastní výhrady k americké politice na Blízkém východě.
Pákistánka Núr Fátimová se přistěhovala do Brooklynu před půl rokem. Těsně po příletu odložila hidžáb (islámský závoj) a začala pracovat jako členka ostrahy. Egypťan Ahmad Júsuf přijel navzdory tomu, že zásadně nesouhlasí s politikou americké vlády v Iráku.
"S kým tady přijdu do styku? S Bushem nebo americkou veřejností?" říká.
Muslimové se začali stěhovat do USA ve velkém počtu od poloviny 60. let minulého století, kdy USA zrušily kvóty, které zvýhodňovaly imigranty z východní Evropy.
V New Yorku, Chicagu i Los Angeles vyrostlo mnoho mešit. V muslimské populaci, která žije v USA, je ve srovnání s ostatními
obyvateli Spojených států vyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí. Podle statistik vydělávají američtí muslimové o 20 procent víc než jiní Američané.
Muslimové s nemuslimskými jmény
Doba těsně po 11. září 2001 jim nepřála. Mešity se staly terči útoků a tisíce muslimů bylo deportováno. Aby se mnozí vyhnuli diskriminaci, změnili si jména. Z Muhammadů se stali Moeové, z Usámů Samové. Dost muslimských rodin odešlo do Kanady.
Tato těžká doba muslimy zmobilizovala. Začali se zajímat o svá práva a zorganizovali se v boji proti sporné politice federálních úřadů, například proti Vlasteneckému zákonu. Jejich vůdci tvrdí, že muslimští imigranti jsou na tom nyní lépe, než byli před rokem 2001 - jejich střediska jsou lépe organizována a lidé mají snazší přístup k právní pomoci.
Přesto stále platí určitá doporučení - například zbytečně na sebe neupozorňovat na veřejnosti. Pákistánka Rubab Razvíová žije v Brooklynu devět měsíců a odmítá se vzdát muslimského závoje, i když na ni lidé v autobusu zírají.
V USA žije podle odhadů šest milionů muslimů. Přicházejí jako uprchlíci, jako studenti i jako turisté. Mnohým doklady zařídí příbuzní, kteří už v USA žijí, ti šťastní získají povolení k práci v loterii.
V roce 2003 o zelenou kartu usilovalo 9,5 milionu lidí z celého světa. Mezi 50 000 výherci byl i Ahmad Júsuf, který se v Egyptě živil výukou arabštiny.
Kde jsou muezzíni ?
Ačkoli mu přátelé odjezd do USA rozmlouvali a poukazovali přitom na to, že Američané zabíjejí lidi v Iráku a Afghánistánu, Júsuf do USA v roce 2005 přesto odjel. Začal nakládat vozíky prodavačů hot dogů. Pracoval od rána do večera a první měsíc svou čtvrť za bílého dne nespatřil ani jednou.
Kdy konečně uvidím Ameriku? žertoval se spolubydlícími. Začal ji poznávat až o tři měsíce později, kdy začal sám párky prodávat na 7. Avenue.
Postrádal však volání muezzínů k pravidelné modlitbě, takže si nosil modlitební koberec s sebou. Když přišel čas, prostíral ho vedle vozíku a pomodlil se. Jeden z kolegů mu to ale rozmluvil. Upozornil ho, že by ho mohli lidé začít považovat za extremistu.
Núr Fátimová přijela do Brooklynu v pravý čas. Kdyby zde byla před třemi lety, naskytl by se jí zcela jiný pohled na komunitu krajanů. Stovky pákistánských imigrantů odjely, když se měly zaregistrovat u vládních úřadů.
Na ulici Coney Island, které se říká malý Pákistán, se zavřelo 30 obchodů. Počet dětí v místní škole klesl na polovinu.
Být muslimem i Američanem
Pak ale místní podnikatel Moe Razvi zřídil středisko pro imigranty, založil výuku počítačů a zavedl právní poradnu. Místní muslimští vůdci se začali scházet s federálními úředníky. "Musejí dokázat, že zde žijí jako američtí muslimové a ne jako Pákistánci nebo Egypťané," říká Zahíd Bucharí z Georgetownské univerzity.
Núr Fátimová teď chodí na kurzy angličtiny v Razviově středisku. Pro ni je dnešní Amerika zemí tisíce příležitostí a rovné šance.
Pět dní po příletu odložila závoj, který nosila od desíti let. "Přijela jsem do USA, abych se zdokonalila. Je to, jako bych se podruhé narodila," říká.