Smíříme Západ a islám,slibují Ben a Izzy

lem
10. 5. 2006 12:00
Ammán - Tam, kde politici selhali, nastupují média. K větší toleranci mezi muslimy a Západem má v Jordánsku přispět animovaný seriál pro děti.

Podporu kresleným příběhům dvou chlapců Bena a Izzyho vyjádřila také jordánská královská rodina. 

Královna Rania se dokonce objevila na jeho slavnostním uvedení v New Yorku.

Magické příběhy s Jasmínou

Američan Ben je jedenáctiletý, sportovně založený individualista, který tráví prázdniny v Jordánsku proti své vůli. Izzy je stejně starý počítačový maniak z Jordánska, pravý opak Bena.

Infobox

Karikatura otřásá světem

PŘEČTĚTE SI:

  • Speciál: Karikatury, jež rozbouřily svět
  • Soutěž o karikatury holocaustu začíná

CO SI MYSLÍ:

  • "Boj o karikatury"

Jejich nekonečná dobrodružství mají za úkol ukázat dospělým cestu k většímu porozumění mezi odlišnými náboženstvími a kulturami.

Napomáhá jim v tom mladičká a krásná dívka Jasmína, která díky svým kouzelným schopnostem cestuje s dvojicí hlavních postav nejen po světě, ale také v čase.

Nikomu nic nevnucujme, tvrdí Rania

"Ben a Izzy jsou správní kluci," prohlásila Rania podle agentury AP. "Díky tomuto seriálu se dětem dostane potřebného multikulturálního porozumění." 

"Musíme se snažit o partnerství. Neznamená to, že Východ sděluje Západu, co má dělat, ale společně se snažíme dojít k nejlepšímu řešení," dodala.

Ředitelka společnosti Rubikon Randa Ayoubi, která s kresleným seriálem přišla, považuje podobné projekty v dnešní době za velmi důležité.

"V první řadě jde o zábavu. Ale vyslaná zpráva o toleranci, přijetí a spolužití má jasně vzdělávací charakter."

Jordánská tolerance má své meze

S nápadem přichází jedna z nejumírněnějších zemí Blízkého východu. Přesto i Jordánsko zasáhly během února protesty vyvolané otištěním karikatur proroka Mohameda v západním tisku.

Dva editoři jordánských deníků byli po otištění karikatur zatčeni a král Abdulláh II. tento krok odsoudil jako "zločin, který nemůže být ospravedlněn ani deklarovanou svobodou slova."

 

Právě se děje

před 34 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy