Muslimové v ČR: kde končí svoboda slova

redakce DOM, čtk
6. 2. 2006 14:15
Praha/Brno - Čeští muslimové považují otištění karikatur Mohameda za vyvolávání nenávisti a islámofobie.

"Svoboda projevu je lidskou hodnotou, která má být zajištěna a respektována, ale tato hodnota ztrácí svou morální povahu, pokud není provázena zodpovědností, a je nebezpečné, když se svobodou slova zaštiťují projevy nesnášenlivosti," uvedly ve společném prohlášení Islámská nadace v Brně a Praze, Ústředí muslimských obcí a Svaz muslimských studentů.

Zástupci českých muslimů také vyzvali všechny "rozumné, moudré a spravedlivé osoby z politické, náboženské a kulturní sféry", aby se proti těmto projevům postavily a naopak podpořily porozumění a dialog.

Příští pondělí se se zástupci českých muslimů chce sejít ministr vnitra František Bublan. Předmětem debaty mají být útoky islámských radikálů na skandinávská velvyslanectví na Blízkém východě. České úřady nemají žádné signály, že by v Česku hrozily podobně radikální protesty. Muslimské spolky na Bublanovu nabídku zatím nereagovaly.

Při protestech první mrtví

Karikatury proroka Mohameda vyvolaly v islámských zemích vlny protestů a násilí vůči Evropanům. Muslimské země požadují "přísné potrestání" a reagují demonstracemi, odvoláváním velvyslanců a násilnými akcemi.

Protesty mají první oběti na životech - čtěte ZDE.

Česká republika posílila bezpečnostní opatření svého zastupitelského úřadu v Palestině. Ochrana budovy v Ramalláhu byla zvýšena o jeden stupeň. Ostraha ostatních českých úřadů v islámských zemích se zatím nemění.

České úřady nemají signály, že by útoky hrozily velvyslanectvím v Česku - dánskému, norskému nebo například francouzskému. U některých z nich přesto hlídkuje více policistů, řekla dnes mluvčí ministra vnitra Radka Kovářová.

Začalo to v Dánsku

Karikatury jako první loni v říjnu zveřejnil dánský list Jyllands-Posten. Dánská vláda následně sice vyslovila politování nad zveřejněním karikatur, omluvu ale s odvoláním na svobodu slova odmítla.

U velké části muslimů vzniká podle prohlášení české Islámské nadace dojem, že někteří vládní představitelé v Evropě špinění Mohameda a islámu tolerují, a dokonce ho občas i podporují.

Na arabské přistěhovalce zaútočil počátkem února italský ministr Roberto Calderoli, který zastupuje populistickou a xenofobní Ligu severu. Přistěhovalce nazval Alibaby a řekl, že se o ně musí postarat Alláh nebo vlády jejich zemí, místo aby přemýšlely o atomové bombě či o nákupu zbraní.

Podle českých muslimů není pochyb o tom, že burcování proti islámu je porušením zásad uznání kulturní odlišnosti a vzájemného respektu mezi náboženstvími a kulturami.#reklama

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy