Musk rozprášil pobočku Twitteru, která řešila dezinformace. Jourová to kritizuje

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
28. 11. 2022 11:30
Po nástupu nového majitele firmy Twitter Elona Muska zeje bruselská kancelář této sociální sítě prázdnotou. Přitom zaměstnanci této pobočky se podíleli na formulaci klíčových pravidel proti šíření lží a dezinformací na velkých digitálních platformách, jako je Twitter. Proti postupu Muska se už ozvali zástupci hlavního regulátora na vnitřním trhu EU, eurokomisaři Věra Jourová a Thierry Breton.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v Evropském parlamentu.
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters

Bruselské zastoupení Twitteru opustili minulý týden Dario La Nasa a Julia Mozerová, kteří měli na starosti digitální strategii společnosti v Evropě. Informaci s odvoláním na pět lidí obeznámených se situací ve firmě zveřejnil deník Financial Times

Zda oba manažeři a zbylý personál odešli sami, nebo je Musk propustil, nebylo okamžitě zřejmé. Firma pouze potvrdila, že v tuto chvíli nemá bruselská pobočka žádné lidi.

Elon Musk koupil Twitter minulý měsíc. Od té doby z něj odešla nebo byla vyhozena polovina ze 7500 pracovníků.

Mozerová a La Nasa měli pověst konstruktivních partnerů do diskuse, když Evropská komise spolu se zástupci členských států formulovali nová pravidla o potírání dezinformací a propagandistických kampaní šířených po internetu. Seznam pravidel pod označením nařízení o digitálních službách (DSA) vstoupil v platnost minulý týden a velkým platformám působícím v evropském prostředí ukládá povinnost obojí aktivně potírat. 

"Zástupci Twitteru patřili mezi rozumnější lobbisty v DSA. Byli uměření a neblokovali debatu, když neměli důvod," potvrdil online deníku Aktuálně.cz zdroj z prostředí unijní politiky.

Odchod klíčových zástupců Twitteru v EU vedl u vedení Evropské komise k obavám, jestli firma hodlá dodržovat schválená pravidla a bude mít pro dohled nad uživateli šířeným obsahem dostatek lidí. Nebo zda evropský Twitter čeká nástup "pravidel džungle" a možné soudní spory. Nařízení o digitálních službách obsahuje hrozbu pokuty ve výši až šesti procent světového obratu firmy, což by v případě Twitteru dosahovalo řádu miliard korun.

"Jsem velmi znepokojena zprávami o propuštění tak velkého počtu pracovníků Twitteru v Evropě," reagovala eurokomisařka Věra Jourová, která je odpovědná mimo jiné za koordinaci boje proti dezinformacím. "Zejména na pozadí ruské dezinformační války očekávám, že Twitter bude plně dodržovat unijní zákony a svoje závazky. Síť byla dosud velmi dobrým partnerem v potírání dezinformací a odstraňování nenávistných komentářů. To se nesmí změnit," dodala Jourová.

Elon Musk vyhlásil "všeobecnou amnestii" na Twitteru a brzy hodlá obnovit všechny účty, které byly pozastavené, ale neporušily zákon. "Vox populi, vox Dei (hlas lidu, hlas Boží)," napsal Musk pod výsledky ankety, ve které se uživatelů ptal, jestli má být obnoven i účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho profil byl pozastaven poté, co Trump loni v lednu podpořil své příznivce při násilném vtrhnutí do sídla amerického Kongresu.

Ihned po koupi Twitteru varoval Muska před porušováním unijních norem komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. "Modrý ptáček bude létat podle evropských pravidel," napsal Breton právě na Twitter. Jourová byla po zrušení bruselské kanceláře Twitteru ještě přímější. 

"Musk by neměl podcenit naše odhodlání vnést do velkých platforem odpovědnost. Komise stejně jako celá EU nedopustí, aby evropský informační prostor zase otrávily dezinformace nebo ruská propaganda," sdělila česká komisařka deníku Aktuálně.cz.

Video: Muskovi se nedá věřit, jde mu hlavně o marketing, říká Slížek (22. 11. 2022)

Tomu, co Elon Musk řekne, se nedá věřit. U ankety k odblokování Trumpa mu bylo jedno jak dopadne. Šlo o marketing, mluvili o tom všichni. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy