Musíme vyhrát obchodní válku se Spojenými státy, vyzval Íránce prezident Rúhání

ČTK ČTK
28. 8. 2019 18:21
Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu vyzval Íránce, aby se sjednotili s cílem vyhrát "ekonomickou válku", kterou proti islámské republice vedou Spojené státy. Íránská vláda zároveň oznámila, že se pokusí spor řešit diplomaticky, ačkoliv americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nedůvěřuje. Informovala o tom agentura Reuters.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem se vyostřilo poté, co prezident Trump loni odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Spojené státy po odstoupení od dohody opět sankce proti Íránu zavedly.

"Musíme se sjednotit, abychom bojovali a zvítězili v této ekonomické válce, kterou proti Íránu zahájila Amerika," uvedl Rúhání v televizním projevu.

"Vzhledem k osobnostním rysům Donalda Trumpa mu nevěříme. Přesto se však Írán nikdy nevzdal diplomacie a jsme odhodláni jít touto cestou jako rovnocenní (s USA)," řekl mezitím dnes íránský vládní mluvčí.

Írán označuje americké sankce za ekonomickou válku. Rúhání v této souvislosti v úterý řekl, že Teherán nebude s Washingtonem jednat, dokud USA protiíránské sankce nezruší.

Trump od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku takzvaného "maximálního tlaku", čímž se snaží islámskou republiku přimět k jednání o omezení jejího balistického programu a ukončení zapojení do konfliktů na Blízkém východě.

Írán, který letos začal závazky plynoucí z mezinárodní jaderné dohody postupně porušovat, pohrozil, že bude s odstupováním od částí úmluvy pokračovat i v září, pokud se ostatní signatáři nezasadí o zmírnění dopadu amerických sankcí.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy