Musíme vyhrát obchodní válku se Spojenými státy, vyzval Íránce prezident Rúhání

ČTK ČTK
28. 8. 2019 18:21
Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu vyzval Íránce, aby se sjednotili s cílem vyhrát "ekonomickou válku", kterou proti islámské republice vedou Spojené státy. Íránská vláda zároveň oznámila, že se pokusí spor řešit diplomaticky, ačkoliv americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nedůvěřuje. Informovala o tom agentura Reuters.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem se vyostřilo poté, co prezident Trump loni odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Spojené státy po odstoupení od dohody opět sankce proti Íránu zavedly.

"Musíme se sjednotit, abychom bojovali a zvítězili v této ekonomické válce, kterou proti Íránu zahájila Amerika," uvedl Rúhání v televizním projevu.

"Vzhledem k osobnostním rysům Donalda Trumpa mu nevěříme. Přesto se však Írán nikdy nevzdal diplomacie a jsme odhodláni jít touto cestou jako rovnocenní (s USA)," řekl mezitím dnes íránský vládní mluvčí.

Írán označuje americké sankce za ekonomickou válku. Rúhání v této souvislosti v úterý řekl, že Teherán nebude s Washingtonem jednat, dokud USA protiíránské sankce nezruší.

Trump od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku takzvaného "maximálního tlaku", čímž se snaží islámskou republiku přimět k jednání o omezení jejího balistického programu a ukončení zapojení do konfliktů na Blízkém východě.

Írán, který letos začal závazky plynoucí z mezinárodní jaderné dohody postupně porušovat, pohrozil, že bude s odstupováním od částí úmluvy pokračovat i v září, pokud se ostatní signatáři nezasadí o zmírnění dopadu amerických sankcí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy