Musíme vyhrát obchodní válku se Spojenými státy, vyzval Íránce prezident Rúhání

ČTK ČTK
28. 8. 2019 18:21
Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu vyzval Íránce, aby se sjednotili s cílem vyhrát "ekonomickou válku", kterou proti islámské republice vedou Spojené státy. Íránská vláda zároveň oznámila, že se pokusí spor řešit diplomaticky, ačkoliv americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nedůvěřuje. Informovala o tom agentura Reuters.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem se vyostřilo poté, co prezident Trump loni odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Spojené státy po odstoupení od dohody opět sankce proti Íránu zavedly.

"Musíme se sjednotit, abychom bojovali a zvítězili v této ekonomické válce, kterou proti Íránu zahájila Amerika," uvedl Rúhání v televizním projevu.

"Vzhledem k osobnostním rysům Donalda Trumpa mu nevěříme. Přesto se však Írán nikdy nevzdal diplomacie a jsme odhodláni jít touto cestou jako rovnocenní (s USA)," řekl mezitím dnes íránský vládní mluvčí.

Írán označuje americké sankce za ekonomickou válku. Rúhání v této souvislosti v úterý řekl, že Teherán nebude s Washingtonem jednat, dokud USA protiíránské sankce nezruší.

Trump od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku takzvaného "maximálního tlaku", čímž se snaží islámskou republiku přimět k jednání o omezení jejího balistického programu a ukončení zapojení do konfliktů na Blízkém východě.

Írán, který letos začal závazky plynoucí z mezinárodní jaderné dohody postupně porušovat, pohrozil, že bude s odstupováním od částí úmluvy pokračovat i v září, pokud se ostatní signatáři nezasadí o zmírnění dopadu amerických sankcí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy