reklama
 
 

Írán by si měl dávat pozor, reagoval Trump na hrozby Teheránu

8. 7. 2019 7:40
Americký prezident Donald Trump varoval Írán, že by si měl "raději dávat pozor", pokud jde o jaderný program. Trump to prohlásil v reakci na oznámení Teheránu, že odstupuje od další části mezinárodní smlouvy o jaderném programu z roku 2015 a že během "několika hodin" začne obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,6 procenta. Dodal, že obohacovat ho bude pro energetické účely na takovou úroveň, jakou potřebuje.

Západní země daly již dříve během dne najevo, že je sdělení Teheránu silně znepokojilo, a vyzvaly ho, aby přestal podnikat kroky, které jsou v rozporu se čtyři roky starou dohodou. V té se Írán zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.

Trump podobným vyjádřením Írán varoval již ve středu. "Írán právě zveřejnil nové varování. (Íránský prezident) Rúhání říká, že budou obohacovat uran na jakoukoli hodnotu, kterou budou chtít, jestliže nebude existovat nová jaderná dohoda. Dej si pozor na své hrozby, Íráne. Mohou se ti vrátit a zasáhnout tě, jako tě nikdo předtím nezasáhl!" napsal americký prezident tehdy na twitteru.

Dnes vypršelo 60denní ultimátum, které dal Írán zbývajícím signatářům smlouvy (Británii, Francii, Německu, Rusku a Číně) na to, aby mu pomohli v době amerických sankcí. Dnes varoval, že pokud jej ani nadále nepodpoří, bude vždy po 60 dnech odstupovat od dalších závazků obsažených v dohodě.

Írán se letos rozhodl začít jadernou dohodu vypovídat, protože od ní loni jednostranně odstoupily Spojené státy. Washington pak obnovil protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku, neboť USA pod hrozbou druhotných sankcí přinutily ostatní země nekupovat íránskou ropu.

autor: ČTK | 8. 7. 2019 7:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama