Hollywoodský producent Weinstein obtěžoval podřízené. Na schůzce nás vítal nahý, vypověděly ženy

Zahraničí Zahraničí
6. 10. 2017 10:41
Jeden z nejvlivnějších filmových producentů Hollywoodu Harvey Weinstein se veřejně omluvil poté, co deník The New York Times zveřejnil zprávu o jeho dlouhodobém obtěžování zaměstnankyň nebo hereček, hrajících ve filmech produkovaných jeho společností. Americký deník dodává, že Weinsteinovi stojícímu za úspěšnými filmy Zamilovaný Shakespeare, Králova řeč nebo Pulp Fiction se nevhodné sexuální chování prozatím dařilo skrývat díky mimosoudnímu vyrovnání s minimálně osmi ženami. Vlivný americký producent se za jednání omluvil a chce se stáhnout do ústraní. Podle svého právníka ale Weinstein zvažuje podat na list The New York Times žalobu.
Americký filmový producent Harvey Weinstein.
Americký filmový producent Harvey Weinstein. | Foto: Reuters

Los Angeles - "Je mi jasné, že mé chování ke kolegyním v minulosti způsobilo mnoho bolesti a upřímně se za to omlouvám," kál se elitní hollywoodský producent Harvey Weinstein ve veřejném prohlášení.

Dodal, že se stahuje do ústraní a chystá se na terapii, aby se se svým problémem vyrovnal.

"Soustředím se teď na sebe a na ovládnutí svých démonů," uvádí Weinsteinovo prohlášení, zaslané deníku The New York Times a později britské stanici BBC.

Pětašedesátiletý spoluzakladatel firem Miramax a později The Weinstein Company produkoval se svým bratrem Bobem řadu veleúspěšných filmů včetně snímků Zamilovaný Shakespeare, Králova řeč, Frida nebo Pulp Fiction.

Je vyhlášený mimořádným citem pro úspěšné filmové novinky a kasovní trháky.

Ženatý otec pěti dětí taky ale podle listu The New York Times téměř tři dekády obtěžoval své ženské podřízené, případně herečky, ucházející se o role v jím produkovaných filmech. 

Podle výpovědí získaných deníkem bylo toto chování dlouhodobé a mělo opakující se charakter.

Ženy v nich popisují, jak byly producentem nečekaně pozvány do luxusního hotelu na pracovní schůzku, během které je přivítal nahý, nebo je žádal o masáž, případně sledování toho, jak se sprchuje.

Málokdo z nich se odvážil odmítnout, dodávají The New York Times.  

"Je to starý dinosaurus"

Sám Weinstein se sice za své jednání omluvil, ale prostřednictvím právničky Lisy Bloomové zároveň vzkázal, že řada obvinění je "nepravdivých".

Bloomová označila producenta za "starého dinosaura, který se učí fungovat v nové době".

Sama mu podle svých slov jako obhájkyně ženských práv zdůraznila, že některé jeho chování "mohlo být považované za nevhodné, dokonce zastrašující". 

Podle deníku už Weinstein uzavřel mimosoudní dohody s osmi ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování.  

"Respektuji ženy a lituji toho, co se stalo," dodal filmový magnát ve veřejném prohlášení.

Jiný z jeho právníků Charles Harder ale časopisu Hollywood Reporter řekl, že Weinstein chce prestižní list za zveřejněná obvinění žalovat.

Harvey Weinstein je od roku 2007 podruhé ženatý s módní návrhářkou Georginou Rose Chapmanovou, se kterou má dvě děti.

Šikana podřízených ze strany režisérů a hereckých hvězd je nedílnou součástí kánonu kinematografie, tvrdí redaktor Aktuálně.cz Martin Svoboda. | Video: Martin Svoboda
 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 40 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy