Káhira - Zatýkání, vojenské transportéry v ulicích, násilí. Egypt se ve čtvrtek probudil do prvního dne po svržení svého prezidenta.
Armáda sesadila Muhammada Mursího ve středu večer, ale země na Nilu už má novou hlavu státu.
Ve čtvrtek dopoledne totiž složil přísahu někdejší předseda ústavního soudu Adlí Mansúr. Právě on má Egypt dovést k novým prezidentským volbám.
Mursí mezitím nedobrovolně pobývá v budově armádní rozvědky, vojáci v noci zatýkali i jeho spolupracovníky a vysoce postavené členy vládního Muslimského bratrstva. Vypnuli také jeho televizi.
Egyptské Muslimské bratrstvo sesazení prezidenta odsoudilo a na pátek svolalo protesty svých příznivců.
Svět čeká, jak stoupenci sesazeného prezidenta zareagují. Nejde jen o Káhiru - dominantní postavení mají například v deltě Nilu.
Co se stalo ve středu? Přečtěte si ZDE.
Čtvrteční dění v Egyptě v online reportáži:
Egyptský ministr zahraničí Muhammad Kámil Amr už si volal s šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym, aby ho přesvědčil, že události v Egyptě nejsou vojenským pučem. Po rozhovoru Amr novinářům řekl, že "Amerika je strategickým partnerem Egypta a Spojeným státům na prospěchu Egypta záleží". Prý rovněž Kerryho ubezpečil, že armáda nedopustí žádné projevy násilí proti bývalému prezidentu Mursímu ani aktivistům Muslimského bratrstva. Postoj USA je pro Egypt klíčový, zejména kvůli možnosti hospodářských sankcí. Ministr Amr si během dne podobně volal s "víc než deseti" dalšími zahraničními kolegy i s generálním tajemníkem OSN.
19:02 - Egyptské Muslimské bratrstvo svolalo na pátek protesty svých příznivců a odsoudilo středeční sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Armáda podle něj nastolila policejní stát.
18:20 - "Vyzývám všechny strany k rychlému návratu k demokratickému procesu, včetně uskutečnění svobodných a spravedlivých prezidentských i parlamentních voleb," uvedla ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová. Její mluvčí Michael Mann řekl, že Brusel nechystá bezprostřední změnu pomoci pro Káhiru.
18:16 - Britský ministr zahraničí William Hague hovořil v souvislosti s Egyptem o "vojenské intervenci". Zdůraznil, že Londýn není přítelem vojenských intervencí, ale je připraven s novými egyptskými úřady spolupracovat. Berlín situaci hodnotí jako "ránu demokracii v Egyptě".
17:16 - Převrat v Egyptě už odsoudil po Turecku také Tunis. Podle vládnoucí islámské strany Ennahda (Hnutí obnovy) je "legitimita reprezentována prezidentem Muhammadem Mursím a nikým jiným," stojí v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters.
16:56 - Bezpečnostní složky po středečním sesazení prezidenta Muhammada Mursího již zadržely podle CNN 250 představitelů Muslimského bratrstva, které Egyptu dosud vládlo.
16:42 - Cestovní kanceláře neruší zájezdy do Egypta, pouze mění program výletů. Klienty uklidňují, že v turistických letoviscích je bezpečno. Podle mluvčích cestovek lidé sice volají s dotazy, ale zájezdy nestornují.
Šéf islamistického Muslimského bratrstva Muhammad Badí, na nejž byl ve čtvrtek vydán zatykač, byl zadržen, píše agentura AFP.
16:01- Muslimské bratrstvo ústy člena své výkonné rady Al-Bárra prohlásilo, že s "uzurpátory moci" spolupracovat nebude. Rozhovor s egyptským bohemistou o tom, jaké to bylo za vlády Muslimského bratrstva, i o tom, jaká je v zemi na Nilu situace a nálada nyní, čtěte ZDE.
Hlavním důvodem hněvu Egypťanů je nespokojenost s ekonomikou. Sny o tom, že revoluce z roku 2011 přinese zlepšení životní úrovně, se nenaplnily. A přitom se vláda zdráhá zrušit subvencování základních potravin a zvednout daně, aby nevyvolala sociální nepokoje. Jakákoliv příští vláda bude mít v podstatě nesplnitelný úkol. Reformovat ekonomiku a přitom dát Egypťanům pocit, že se věci vyvíjejí dobrým směrem.
Egyptský dluh stoupl od roku 2011 ze třiceti na čtyřicet miliard dolarů, zemi jakž takž zachraňují půjčky od Saúdské Arábie, Kuvajtu a Kataru.
Nezaměstnanost v Egyptě se pohybuje někde mezi deseti a dvacet procenty, ale problémem je přebujelá státní byrokracie a obecně velmi nízké platy i vzhledem k nízkým cenám. Mladí Egypťané si stěžují, že mají mizivou šanci získat práci, odpovídající jejich kvalifikaci.
Zhruba polovina z více než 80 milionů Egypťanů musí žít s příjmem v přepočtu nižším než padesát korun na den.
15:16 - Nejmenovaný egyptský soudce poprvé vysvětlil, za co byl vlastně svržený egyptský prezident Muhammad Mursí zatčen. On a patnáct dalších lidí budou stíháni pro "podkopávání soudní moci", napsala agentura Reuters.
14:51 - Islámské náboženské strany se prý o svou existenci v novém režimu bát nemusejí. "Potvrzujeme naši hlubokou víru v právo všech politických skupin vyjádřit svobodně svůj názor a vytvořit si vlastní politické strany," uvedla v prohlášení Národní fronta spásy, která zastupuje zájmy liberálních uskupení. "Rozhodně odmítáme vyloučení jakékoli strany, obzvláště islámských politických skupin."
14:38 - "Absolutně všichni Egypťané, které znám, jsou z toho, co se stalo, nadšeni. Tvrdí, že se konečně mohou znovu nadechnout. Ten, kdo tvrdí, že to je nedemokratické, nerozumí podstatě demokracie," reagoval jeden ze čtenářů BBC žijící v Káhiře.
Velkou otázkou jde, zda se někteří zklamaní členové nebo přívrženci Muslimského bratrstva neuchýlí k násilí. Egypt zažil v minulosti konflikt mezi režimem a jeho radikálními odpůrci, například v devadesátých letech ve středním a jižním Egyptě. Extremisté z organizace Gamá al-Islamíja tam útočili na policisty, turisty a koptské křesťany (nedávno Mursí jmenoval bývalého člena Gamá al-Islamíja guvernérem Luxoru, kde se tato organizace v roce 1997 podílela na masakru turistů ve staroegyptském chrámu bohyně Hatšepsut).
Islamistická strana Núr, která je mnohem radikálnější než Muslimské bratrstvo, však sesazení prezidenta Mursího a rozpuštění parlamentu podpořila. Stejně se vyjádřily i muslimské náboženské autority z káhirské univerzity al-Azhar. Sám Mursí vyzval své stoupence, aby protestovali bez násilí.
Jeden z představitelů Muslimského bratrstva Muhammad Beltagy ve čtvrtek večer uvedl, že některé skupiny mohou přejít k ozbrojenému boji.
14:01 - Africká unie zřejmě vyloučí Egypt ze všech svých aktivit. Agentuře Reuters to prozradil nejmenovaný zdroj zevnitř této nadnárodní organizace. Bezpečnostní rada Unie se kvůli situaci v zemi pyramid sejde v pátek.
13:40 - Ze světa přišla už i vyloženě negativní reakce. A není zdaleka. Podle tureckého ministr zahraniční Ahmeta Davutoglueho je svržení legitimně zvoleného prezidenta Mursího nepřijatelné. To nový katarský emír Tamim bin Hamád Sání už Mansúrovi k prezidentské funkci gratuloval.
Egyptský puč obrazem:
13:23 - Nové volby jsou jedinou cestou kupředu, prohlásil nový egyptský prezident Adlí Mansúr. O tom, kdyby se měly konat, se ale nezmínil.
13:05 - Evropská unie k převratu v Egyptě zatím nezaujala jednoznačný postoj. "Nevím o žádných plánech urgentního přehodnocování evropských programů pomoci Egyptu..., ale po nočních událostech se teprve usazuje prach a stále není jasné, co se vlastně stalo," prohlásila šéfka unijní diplomacie Cathrine Ashtonová.
12:35 - Zatýkání nekončí. Egyptská prokuratura nařídila zadržet šéfa islamistického Muslimského bratrstva Muhammada Badího i jeho zástupce Chajráta Šatira.
12:27 - Češi, kteří se ocitnou ve vážném ohrožení, se mohou mimo pracovní dobu obrátit na Konzulární oddělení Zastupitelského úřadu ČR v Káhiře (+20) 0122 742 7513.
12:08 - České ministerstvo zahraničí i samotné velvyslanectví v Káhiře varují české občany, že nepokoje probíhají i v některých turistických oblastech. Tuzemské úřady nedoporučují pohybovat se individuálně po Sinajském poloostrově, a to zejména v jeho severní části, včetně turistického letoviska v Tabě.
Neúspěch egyptského Muslimského bratrstva bude zřejmě mít velký dopad na islamistická hnutí a strany v celém muslimském světě. Egypťané jsou zklamaní z roku pod vládou Muslimského bratrstva a ukázalo se, že náboženské strany kladoucí důraz na islám nemají zázračný lék na problémy. Zejména ekonomické problémy. S kritikou se například potýká také islámská strana An-Nahda vládnoucí v Tunisku, i tam je patrná deziluze.
Někteří experti hovoří o současných událostech v Egyptě jako o velkém přelomu. Chvíli, kdy podpora islamistů začne klesat a lidé v muslimských zemích budou více hledat jiné alternativy. Pokud budou v Egyptě brzy nové volby, jak přechodná vláda a armády slibují, výsledek Muslimského bratrstva a dalších islamistických stran napoví, nakolik se tento trend stane skutečností.
11:53 - "Přísahám při bohu všemohoucím, že budu věrně sloužit republikánskému zřízení, že budu respektovat ústavu a právo. Ve jménu boha budu hájit zájmy občanů, chránit nezávislost národa a jeho území," přísahal nový prezident nejlidnatější arabské země, ve které ho ještě včera většina Egypťanů neznala.
11:33 - Aktuálně.cz se spojilo s bohemistou a profesorem češtiny Chálidem Biltagím, který žije v Káhiře. Podle něj je v centru města nyní klid. Tanky tam nejsou a i vojenských hlídek je málo.
"Rozhodně se to nedá srovnat s lednem 2012, kdy začaly demonstrace proti Mubarakovi," říká Biltagí. "Situace už byla neudržitelná, protože Mursí a Muslimské bratrstvo vůbec neplnili své sliby a svojí arogancí a nesnášenlivostí rozeštvávali Egypt. V posledních dnech bylo v ulicích při protestech více než čtrnáct milionů lidí, skoro pětina Egypta," uvedl bohemista.
Dodal, že ekonomická situace země se zhoršila natolik, že hrozil prodej potravin na kupóny. Je nedostatek zboží v obchodech. Kritická je situace v zásobování pohonnými hmotami. "Stojíme tři čtyři hodiny, někdy i více ve frontách u pump," řekl Biltagí Aktuálně.cz.
11:14 - Nového prezidenta vítají nejen statisíce Egypťanů, ale i armáda. Nad Káhirou se předvedlo letectvo.
11:05 - Jmenování dočasné hlavy státu připomínalo veletoč. Mansúr se musel ještě před složením prezidentského slibu vzdát nejvyššího soudního postu v zemi. Stalo se tak přitom pouhé dva dny poté, co ho do křesla dosadil právě Muhammad Mursí.
10:55 - Špičky dosud vládnoucího islamistického Muslimského bratrstva pobývají ve stejné věznici jako někdejší prezident Husní Mubarak, napsala egyptská agentura MENA. Ironií je, že v dobách Mubarakovy vlády byli členové bratrstva pronásledováni.
10:44 - Prozatímním prezidentem Egypta je někdejší šéf ústavního soudu Adlí Mansúr. Přísahu složil necelých 14 hodin po oznámení, že Mursí byl sesazen.
10:25 - Egypt má s vojenskými převraty bohaté zkušenosti. Ze vzdálené i blízké minulosti. Během posledních dvou let berou vojáci osud země do svých rukou podruhé, i když tentokrát nechtějí vládnout přímo. Projděte si v naší grafice, jaké byly předchozí převraty v Egyptě a také slavné vojenské puče ve světě.
9:00 - Bylo středeční svržení islámské vlády v Egyptě převratem? ptá se ve svém dnešním textu agentura AP. Upozorňuje, že na definici záleží víc, než by se mohlo zdát. Pokud se totiž americká vláda rozhodne, že egyptská armáda provedla převrat, pak to může ovlivnit 1,5 miliardy dolarů ekonomické a vojenské pomoci, kterou Spojené státy Egyptu každoročně poskytují. Obama už to ostatně řekl sám.
8:10 - K rychlému návratu k demokracii vyzývá Egypt i Evropská unie. "Vyzývám všechny strany k rychlému návratu k demokratickému procesu, včetně uskutečnění svobodných a spravedlivých prezidentských i parlamentních voleb," uvedla ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. "Vehementně odsuzuji veškeré násilné činy, vyjadřuji soustrast rodinám obětí a vyzývám bezpečnostní složky, aby učinily vše, co je v jejich silách, k ochraně životů Egypťanů," dodala.
8:00 - Amerického prezidenta Baracka Obamu sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího znepokojilo. Vyzval Egypt k rychlému návratu k civilní vládě vzešlé z demokratických voleb. Upozornil také, že nařídil své administrativě, aby přehodnotila pomoc Spojených států poskytovanou Egyptu.