Nový katarský emír jmenoval vládu a promluvil k národu

ČTK ČTK
26. 6. 2013 19:36
Premiérem bude šajch Abdalláh bin Násir Chalífa Sání, ministrem zahraničí Attije

Dauhá - Nový katarský emír Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání pronesl projev k národu a jmenoval nové lidi na nejvýznamnější posty ve vládě. Informovala o tom agentura AFP.

Premiérem bude šajch Abdalláh bin Násir Chalífa Sání, který nahradí vlivného šajcha Hamada bin Džasíma bin Džabra Sáního.

Dosavadní předseda vlády šajch Hamad přijde i o funkci ministra zahraničí, kterou zastával od roku 1992. Na jeho místo jmenoval emír Chálida Attiju.

Svůj post si naproti tomu podržel ministr energetiky a průmyslu Muhammad Sálih Sadá. Katar patří mezi bohaté země a disponuje třetími největšími světovými zásobami zemního plynu.

Ministrem hospodářství a obchodu bude napříště dosavadní generální ředitel vlivné televizní společnosti Al-Džazíra Ahmad bin Džasím Sání.

V prohlášení vydaném krátce před oznámením nové vlády šajch Ahmad oznámil demisi na svůj post v Al-Džazíře. Ten zastával bezmála dva roky. Šajch Ahmad je příslušníkem vládnoucí rodiny.

Přestavba vlády v Dauhá byla podle očekávání oznámena den poté, co se třiatřicetiletý šajch Tamim stal nejmladším vládcem v oblasti Perského zálivu.

Stalo se tak z rozhodnutí jeho otce šajcha Hamada bin Chalífy Sáního, který abdikoval v jeho prospěch.

Nový katarský emír prohlásil, že si přeje udržovat dobré vztahy "se všemi vládami a všemi zeměmi". V projevu, který agentura AFP označila za umírněný, emír Tamim nijak nezmínil povstání v Sýrii, které jeho otec bezvýhradně podporoval.

"Změna emíra ve státě Katar neznamená, že se změnily jeho úkoly a povinnosti," citovala z projevu emíra Tamima agentura Reuters.

"Katar respektuje svrchovanost a celistvost všech arabských zemí. Je také oddán boji palestinského lidu za dosažení jeho legitimních práv a dosažení spravedlivého míru. Ten zahrnuje stažení Izraele z celého arabského území okupovaného v roce 1967, včetně východního Jeruzaléma, stejně jako vyhlášení palestinského státu a uplatnění práva na návrat palestinských uprchlíků."

 

Právě se děje

před 10 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy