Káhira - Prezident Muhammad Mursí v pondělí jednal se členy Nejvyšší soudní rady, aby tak podle egyptských médií zmírnil napětí, které v zemi pyramid vyvolalo přijetí kontroverzních dekretů, jimiž si přisvojil nové pravomoci na úkor parlamentu a justice.
V tuto chvíli není jasné, zda se mu to daří, napsal odpoledne server BBC.
Egyptský správní soud posoudí žádost o zrušení ústavního dekretu v úterý 4. prosince. Podle ČTK to oznámila agentura Mena, podle které prezident pohlíží na řešení politické krize v zemi optimisticky.
Do situace se nicméně vložil také ministr spravedlnosti Mahmúd Mekki, který se stal prostředníkem mezi Mursím a soudci. Mekki jako první předstoupil před novináře a bez uvedení dalších podrobností slíbil, že by se měla současná krize vyřešit během několika příštích hodin.
Podle opozice prezidentské dekrety narušují demokratické rozdělení moci a Mursí se chce na jejich základě stát novodobým faraonem.
Prezident ale tvrdí, že mu jde o stabilizaci země, nikoliv o uzurpování moci. Dekrety prý mají zabránit tomu, aby byla podkopávána práce demokraticky zvolených politiků.
Nejhlubší krize od svržení Mubaraka
Přijetí dekretů ale v zemi opět vyvolalo násilné demonstrace a vedlo ke stávce soudců i novinářů. Při střetech Mursího stoupenců a oponentů v Káhiře a dalších městech si podle ČTK poslední tři dny vyžádaly jeden život a na 350 zraněných. V neděli také zemřel muž na následky zranění, která utrpěl při předchozích demonstracích.
Nejvyšší soudní rada, tedy vrcholný orgán egyptské justice, nicméně dekrety jako celek neodsoudila, vyzvala pouze k jejich předělání a soudcům vzkázala, aby se vrátili do práce.
Všechny egyptské listy komentují situaci jako hlubokou vnitropolitickou krizi, která se projevuje i kolapsem ekonomiky a devítiprocentním propadem burzy, největším za minulých 22 měsíců.
Obrazem: 30 let vlády Husního Mubaraka: