Prezident se neuráží, soud poslal moderátora do vězení

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 10. 2012 9:58
Egyptský moderátor Taufík Ukáša zpochybnil vítězství Muhammada Mursího
Muhammad Mursí.
Muhammad Mursí. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský soud poslal za urážku prezidenta Muhammada Mursího na čtyři měsíce do vězení majitele soukromé televize v Egyptě a moderátora diskusního pořadu Taufíka Ukášu. V pondělí to podle agentury AFP uvedla místní média.

Ukáša je majitelem televize Al-Faraín (Faraoni), jež se staví proti vládnoucímu islamistickému hnutí Muslimské bratrstvo, které postavilo Mursího jako svého kandidáta v letošních prezidentských volbách.

Žalobu na Ukášu podal bývalý poslanec, podle kterého Ukáša v živém vysílání útočil na Mursího a zpochybňoval jeho vítězství ve volbách. Vysílání televize bylo po uvedení pořadu kritického vůči Mursímu v srpnu přerušeno, soud ale o víkendu povolil, že může znovu vysílat.

Ukáša, který se stání před soudem v Luxoru nezúčastnil, musí podle verdiktu zaplatit pokutu sto egyptských liber (asi 311 korun). Agentura AP uvedla, že se proti verdiktu zřejmě odvolá.

Ukáša se v jiném procesu zodpovídá rovněž z údajného podněcování k zabití Mursího. Obvinění popírá.

Mursí, který se prezidentské funkce ujal 30. června, je první hlavou státu vzešlou z tábora islamistů. Jako první prezident od svržení monarchie v roce 1952 nemá za sebou kariéru v armádě.

V pondělí egyptská prokuratura nařídila vyšetřit údajné nesrovnalosti a podvody během prezidentských voleb. Kontrolu požadoval neúspěšný kandidát na prezidenta a bývalý premiér Ahmad Šafík, který ale sám čelí obvinění z korupce.

 

Právě se děje

Další zprávy