Praha - Před nedělí, kdy v Británii poprvé po 168 letech nevyjde dříve nejpopulárnější, dnes nejopovrhovanější nedělník News of the World, se mediální magnát Rupert Murdoch snaží minimalizovat škody na svém impériu.
Britské sobotníky zaplavily celostránkové inzeráty s Murdochovou omluvou v kauze odposlechů. V USA má skandál ztišit rezignace Lese Hintona, šéfa společnosti Dow Jones, která vydává největší americký deník Wall Street Journal.
"Omlouváme se za vážné přečiny, které se objevily. Hluboce se omlouváme za bolest, kterou dotčení prožili," stojí v omluvě s Murdochovým podpisem. Inzerát se objevil nejen v magnátových denících, ale i v dalších britských listech.
Cameron v nesnázích
Britský deník Guardian, který aféru odstartoval, nazval včerejšek Murdochovým "krvavým pátkem". Odstoupila totiž nejen jeho pravá ruka a bývalá šéfredaktorka News of the World Rebekah Brooksová, ale i šéf Wall Street Journalu Les Hinton. Ten byl v letech 1995 až 2007 šéfem Murdochova britského vydavatelství News International.
Kauza odposlechů, které si měli Murdochovi lidé systematicky objednávat, ale ulpívá i na pověsti britského premiéra Davida Camerona.
Ten sice pochválil Brooksovou za její rezignaci, ale jeho úřad zároveň zveřejnil informaci, že premiér ve svém letním sídle Chequers hostil jejího nástupce v roli šéfredaktora News of the World a zároveň svého bývalého mluvčího Andy Coulsona letos březnu, tedy dva měsíce poté, co Coulson musel odstoupit z pozice mluvčího právě kvůli odposlechům.
V prohlášení z Downing Street stojí také to, že Cameron se v průběhu patnácti měsíců, co stojí v čele britské vlády, sešel šestadvacetkrát s významnými figurami Murdochova impéria, včetně Jamese Murdocha a Brooksové.
"Není překvapivé, když se v demokratické zemi nějakým způsobem (političtí) vůdci stýkají s šéfy tisku," komentoval to britský ministr zahraničí William Hague.
Murdoch, jeho syn James, který má otcovu vydavatelskou říši převzít, a Brooksová budou čelit otázkám britských poslanců.
Murdochgate
Kauza, která položila nejprodávanější britský nedělník, začíná zasahovat i další Murdochův bulvární titul, deník The Sun. Kvůli odposlechům na něj podal žalobu britský herec Jude Law.
Murdochovo dobré jméno v sobotu v americké televizi CNN "pohřbila" také novinářská legenda Carl Bernstein. Ten s kolegou Bobem Woodwardem odhalil v 70. letech minulého století aféru Watergate, která vedla k odstoupení prezidenta Richarda Nixona.
„Rupert Murdoch ve svých institucích podporoval kulturu získávání informací za cenu jakékoli taktiky. Bere svou pozici podobně jako Nixon. Jak Murdochova, tak Nixonova pozice má sloužit vyšším účelům, oba ji ale využili pro nízké cíle, pro odplatu, osobní zájmy a politickou moc," řekl Bernstein. Zároveň ale cenil Murdochovo vydavatelské vizionářství při vytváření nových projektů.
Agentura Reuters přinesla výpovědi bývalých novinářů, kteří popisují drastické metody, které ambiciózní Brooksová v dnes už zavřeném nedělníku News of the World uplatňovala. Reportéři podle těchto výpovědí byli pod neustálým tlakem přinášet exkluzivní informace za jakoukoli cenu a žili ve „firemní kultuře strachu".
„Našimi zdroji byli zkušení kriminálníci. Pokud jste měli za zdroj vraha, byli jste za hvězdu," popsal cynickou atmosféru v redakci agentuře jeden z bývalých reportérů, který pracoval také v Sunu.
Na tvrdé pracovní podmínky doplatil bývalý sportovní reportér News of the World Matt Driscoll, který dostal v roce 2007 vyhazov, zatímco se léčil z depresí způsobených pracovním stresem. Nakonec ale na vydavatelství vysoudil odškodné osm set tisíc liber, když soud uznal, že byl vystaven šikaně zaštítěné už zmiňovaným ex-šéfredaktorem a pozdějším Cameronovým mluvčím Coulsonem.
„Nikdo se tam nikdy necítil v bezpečí, a přesně tak se to vedení líbilo. Na hraně, v atmosféře strachu a v nejistotě," popsal svou zkušenost další reportér.