Murdochova pravá ruka Brooksová kvůli odposlechům končí

Václav Viták
15. 7. 2011 12:34
Po odchodu šéfky britské divize Murdochova impéria už volalo příliš mocných lidí
Brooksová se svým chlebodárcem Murdochem.
Brooksová se svým chlebodárcem Murdochem. | Foto: Reuters

Washington - Rebekah Brooksová, jedna z ústředních postav skandálu spojeného s britským bulvárním listem News of the World (NoW), rezignovala.

Dosavadní ředitelka News International, britské větve mediálního impéria Ruperta Murdocha, oznámila v e-mailu svým podřízeným, že "Rupert a James Murdochové tentokrát její rezignaci přijali".

Murdoch starší přitom za Brooksovou dosud neochvějně stál.

Vývoj posledních událostí, včetně rozhodnutí amerického FBI zahájit vyšetřování zaměstnanců jeho společnosti kvůli podezření z nezákonných odposlechů, však Murdocha zjevně přiměl Brooksovou obětovat.

K magnátovu rozhodnutí zřejmě přispělo i prohlášení saúdského prince bin Talála, synovce krále Abdalláha, který řekl stanici BBC, že "Brooksová musí jít, vsaďte na to, že musí jít".

Bin Talál je jedním z největších akcionářů Murdochovy News Corporation.

Brooksová je viněna z toho, že jako někdejší šéfredaktorka NoW, jehož vydávání Murdoch minulou neděli zastavil, posvětila používání neetických novinářských praktik, například odposlouchávání soukromých telefonů nejrůznějších lidí a najímání soukromých detektivů k jejich špehování.

Nejen Britové, ale i FBI

Murdoch musí kvůli skandálu od čtvrtka bojovat za své mediální impérium na obou stranách Atlantiku.

Čelí nyní vyšetřování nejen v Británii, ale i v USA, kde FBI začala prověřovat, zda zaměstnanci News Corp. neodposlouchávali telefonáty a záznamové schránky rodin obětí teroristického útoku z 11. září 2001.

Federální úřad pro vyšetřování tak vyšel vstříc požadavku Petera Kinga, člena Sněmovny reprezentantů za stát New York, v jehož volebním obvodu na Long Islandu žije mnoho lidí, kteří při tomto útoku ztratili někoho blízkého.

FBI i americké ministerstvo spravedlnosti odmítly zahájení vyšetřování jakkoli komentovat. Stejně tak se k věci odmítl vyjádřit mluvčí Murdochovy News Corporation.

"Krizi řešíme dobře"

Popud k tomuto kroku daly zprávy v britském tisku, že se reportéři bulvárního listu NoW snažili dostat i k obsahu hlasových schránek příbuzných obětí z 11. září 2001.

Bulvární list News of the World skončil, skandál se však rozšířil i za Atlantik.
Bulvární list News of the World skončil, skandál se však rozšířil i za Atlantik. | Foto: Reuters

Britský list Daily Mirror například citoval nejmenovaného newyorského policistu, který řekl, že mu novináři z NoW nabízeli peníze za získání informací.

Kongresman King přivítal skutečnost, že FBI vyslyšel jeho výzvu. Federální agenti se však nezaměří zřejmě jen na zaměstnance a žurnalisty již neexistujícího bulvárního listu News of the World a budou zřejmě vyšetřovat i další Murdochova média pro podezření z případných podobných praktik.

Rupert Murdoch se mezitím snaží přesvědčit veřejnost v Británii a nyní i USA, že rázně a odpovědně usiluje o nápravu.

V rozhovoru pro americký list The Wall Street Journal, který vlastní, uvedl, že jeho společnost "řeší krizi mimořádně dobře ve všech možných ohledech", a připustil jen "malé chyby" na její straně.

 

Právě se děje

Další zprávy