Vysvětloval mi, že když nepřestoupím na islám, nesetkáme se v ráji, vzpomíná matka mladého teroristy

Ondřej Kundra, Tomáš Lindner
10. 7. 2017 7:01
Do občanskou válkou zmítané Sýrie odcházejí bojovat taky evropští džihádisté, kteří konvertovali k radikálnímu islámu. Jedním z nich byl dánský mladík Lukas Dam, kterého k odchodu do Sýrie přesvědčili jeho muslimští spolupracovníci z autodílny. Aktuálně.cz nabízí další ukázku z knihy Můj syn terorista redaktorů týdeníku Respekt Ondřeje Kundry a Tomáše Lindnera. Mapuje Damův životní příběh, který skončil během bojů v syrském Kobáni.
"„Vzpomínám, jak Lukas jednou plakal a vysvětloval mi, že když nepřestoupím k 
islámu, nesetkáme se v ráji,“ vzpomíná jeho matka.
"„Vzpomínám, jak Lukas jednou plakal a vysvětloval mi, že když nepřestoupím k islámu, nesetkáme se v ráji,“ vzpomíná jeho matka. | Foto: Matěj Stránský

Kodaň - Toho dne mířily spojenecké drony najisto.

Většina z třiceti devíti bomb, které dopadly 26. prosince 2014 na syrské Kobáni, zasáhla své cíle.

Důležitá kořist Islámského státu byla tou dobou pravidelně ostřelována, spojenecké nálety se snažily pomoci kurdským milicím dobýt zpět strategické město na syrsko-turecké hranici.

Tři bomby tenkrát spadly na jeden z domů, v němž se ukrývali džihádisté.

Jedním z mrtvých byl i osmnáctiletý Šahíd Šább. Mladý mučedník, který se v Sýrii už několik týdnů připravoval na svoji misi.

O čtyři tisíce kilometrů dál, v severoevropské Kodani, prožívala zrovna Karolina Dam poklidný čas vánočních svátků. Starala se o svoji domácnost a dvě kočky.

Energická Dánka s jemně hnědými kudrnatými vlasy znala Šahída Šábba pod jeho skutečným jménem. Jmenoval se Lukas a byl její syn.

Jen málo z Evropanů, kteří odcházejí bojovat za Islámský stát, to dělá s požehnáním svých rodin. Většina z nich mizí tajně a jejich blízcí o jejich džihádistické misi zprvu nemají tušení.

Lukas v tomhle směru nebyl výjimkou.

Uzavřený samotář 

V roce 1996 se narodil ve středostavovské rodině, jeho matka pracovala jako úřednice, rodiče se později rozvedli.

Karolina Dam popisuje svého syna jako šťastné, byť poněkud uzavřené dítě. Lukas dával přednost samotě, nehrál si s ostatními dětmi, nerad sedával v čele stolu a projevoval se ostýchavě.

"Víc lidí dohromady nebo neznámé prostředí ho lekaly," říká Karolina Dam ve svém bytě na jednom z kodaňských předměstí.

Matka dánského konvertity Lukase Dama, který odletěl do Sýrie bojovat za Islámský stát, popisuje ve svém kodaňském bytě jeho dětství.
Matka dánského konvertity Lukase Dama, který odletěl do Sýrie bojovat za Islámský stát, popisuje ve svém kodaňském bytě jeho dětství. | Foto: Matěj Stránský

Obývacím pokojem, jehož středobod tvoří dlouhý jídelní stůl se sněhobílou deskou, se line vůně čerstvě upečeného rebarborového koláče a za otevřenými okny kvetou v zahradě květiny.

V téhle idyle strávil Lukas Dam své dětství. Jenže pak se něco zvrtlo.

Když mu bylo deset let, diagnostikovali mu lékaři lehčí formu autismu, tzv. Aspergerův syndrom, a poruchu pozornosti (ADD). Lukas v té době býval často uzavřený, ze složitějších úkolů ve škole panikařil.

Kvůli tomu přešel do speciální školy pro děti s podobnou diagnózou, která lépe vyhovovala jeho potřebám. Škola se ale několikrát přestěhovala a podobné změny mu neprospívaly.

Životní kotvu pro něj představoval jeho oblíbený školní mentor, ten však zemřel, když bylo chlapci třináct.

"Srazilo ho to k zemi," popisuje Karolina Dam s tím, že Lukas si smrt svého vzoru začal nepochopitelně dávat za vinu. Jeho problémy se tehdy začaly zhoršovat.

Lukasovi ještě nebylo ani patnáct, když ho matka podezřívala, že se chytil chuligánské party, policie ho zastavila, jak řídí kradenou motorku.

"Můj syn terorista" (BizBooks, 2017)

Obálka knihy Můj syn terorista

Tragické teroristické útoky v Manchesteru a Londýně oživily debatu o radikalizaci mladých evropských muslimů.

Kdo a proč se stává teroristou? Jak fungují verbíři, kteří do islamistické scény vtahují další a další mladé lidi? Jak na nové nebezpečí evropské vlády odpovídají? A jak se dá radikalizaci muslimů v evropských zemích předcházet?

Na tyto otázky hledá odpovědi nová kniha redaktorů týdeníku Respekt Ondřeje Kundry a Tomáše Lindnera "Můj syn terorista".

Autoři při hledání odpovědí na zmíněné otázky cestovali do Dánska, Norska, Belgie, Nizozemska a na několik míst Francie a Německa.

Mluvili s matkami mladých mužů, kteří se dali do služeb Islámského státu. Vedli rozhovory s džihádisty i s desítkami lidí, kteří se radikalismem mladých muslimů zabývají, s lokálními politiky, policisty, imámy, sociálními pracovníky a předními akademiky. 

Jenže pak jeho divoké období náhle ustalo.

Osudová stáž v autodílně

V Dánsku mladí lidé chodí při škole na povinné stáže, při nichž si zkoušejí osahat různé profese.

Jeden z Lukasových nových mentorů mu doporučil práci v místní opravně automobilů, na což jeho matka zprvu pohlížela s nedůvěrou.

Lukas neměl rád špínu a Karolina nevěřila, že mu stáž bude vyhovovat. Stal se ale opak. Čtrnáctiletý Lukas se pro práci nadchl.

"Měla jsem pocit, že je to nový začátek," říká Karolina Dam.

Většina zaměstnanců v autodílně, kam dospívající chlapec docházel, byli muslimové. Matka o nich příliš nevěděla, Lukas se ale právě tady dozvěděl, co je to islám.

A aniž by si toho Karolina tehdy všimla, konvertoval k němu. Jak Karolina zjistila zpětně, velký vliv na jejího syna měl jeden z jeho starších kolegů, který si říkal Hakím.

Lukasovi dal jméno Šahíd Šább, což v arabštině znamená mladý mučedník. Hakím byl velmi striktní ve výkladu víry, někdy Lukase vyzvedával doma a doprovázel ho do vzdálenější práce.

Coby autista byl Lukas na cestách a ve společnosti nejistý. Lukas matce říkal, že Hakím mu pomáhá a je něco jako jeho starší bratr.

Islamisté cíleně vyhledávají nejisté mladíky

Podobných psychicky křehkých mladých mužů je mezi evropskými džihádisty - mezi konvertity i mezi dětmi přistěhovalců - mnoho.

Lidé verbující mladíky do řad islamistů cíleně vyhledávají jedince, kteří jsou si nejistí, zažívají nějaké problémy, pocházejí třeba z narušených rodin. Dají se nejsnáze svést.

Co přesně Lukase na islámu zaujalo, není dodnes zcela jasné.

Ve své nové víře se začal časem projevovat podobně jako Hakím hodně konzervativně. Podle všeho se Hakím pohyboval v prostředí zbožných ortodoxních mužů, není ovšem známo, že by se o ně zajímaly tajné služby.

A ortodoxní byl i novopečený konvertita: matce vyčítal, že si pouští hudbu, v ledničce vyžadoval speciální místo pro své halál jídlo.

V patnácti odešel z domova, přestěhoval se do jiné části Kodaně a začal bydlet se třemi dalšími muži.

Později Hakím Lukasovi řekl, že další muslimové v dílně nejsou "ti správní", a pod jeho vlivem tam Lukas přestal docházet.

Více svého času začal trávit v několika mešitách. Matka s ním byla ve stálém kontaktu, udržovali přátelské vztahy, dál si volali nebo ji Lukas navštěvoval.

"Vzpomínám, jak Lukas jednou plakal a vysvětloval mi, že když nepřestoupím, nesetkáme se v ráji," říká Karolina Dam.

Na začátku června 2014, krátce poté, co Lukas Dam oslavil osmnáctiny, však odjel z Dánska a odešel bojovat do Sýrie.

Půl roku nato v bitvě u Kobáni zemřel.

Bruselská čtvrť Molenbeek má dlouhodobě negativní pověst ohledně islamistů. Organizace jako MolenGeek, která pomáhá mladým lidem, to může změnit. | Video: Simone Radačičová, Milan Bureš
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh podle vicepremiéra Jana Hamáčka nepodpořili, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy