MS viděno jinak: Kdo vede v ubližování

Roman Staněk
25. 6. 2006 0:00
Londýn - Fotbal a domácí násilí. Jak to souvisí? Podle výzkumů je obojí doménou mužů. Nevládní sdružení sestavilo netypický portrét osmifinalistů MS.

Organizace Amnesty International (AI), která se celosvětově zabývá ochranou lidských práv, vydala jinou statistiku než obvykle. Z celého světa vybrala jen účastníky probíhajícího fotbalového mistrovství, tedy země, k jejichž sportovním hrdinům každý den vzhlížejí miliony lidí. A položila si otázku: Jak jsou na tom "oslavované země" s lidskými právy? A jak se chovají k ženám?

Ekvádor - Anglie: Remíza

Tak například v sobotu večer duel Argentina - Mexiko. První zemi AI obviňuje z pronásledování lidskoprávních aktivistů. A v Mexiku podle statistik jedna ze čtyř žen musí alespoň jednou za život čelit sexuálnímu obtěžování a ženy a dívky z nejchudších vrstev jsou diskriminovány i v rámci svého domova.

Druhý sledovaný zápas Německo vs. Švédsko? V Německu bude během mistrovství světa ve fotbale 30 000 až 60 000 žen a dívek návštěvníkům nabízet sexuální služby. Mnoho z nich nedobrovolně. Ve Švédsku je zaznamenáno ročně přes 20 000 fyzických útoků proti ženám.

Podceňovaný Ekvádor by v osmifinále neměl pro Anglii představovat problém. Pro AI však tato malá země problémem je - ve svých zákonech totiž nemá definováno sexuální obtěžování a násilí protí ženám je považováno za menší přestupek. Avšak ani "velká" Anglie by neměla zůstávat v klidu. Třetina Angličanů totiž podle výzkumů věří, že si žena za znásilnění může sama, pokud ráda s muži flirtuje.

Víkendové zápolení uzavírá souboj Portugalska a Nizozemska. V prvním ze zmiňovaných států bylo jen minulý rok zabito přes 60 žen svými manžely, rodinnými příslušníky, bývalými partnery či milenci. Ve druhém z nich policie zaznamenává více než půl milionu případů domácího násilí ročně.

Žebráci proti týraným dětem

Pondělí, další osmifinálový den. Český přemožitel Itálie, země jejíž některé části stále kompletně ovládají mafiánské struktury, v souboji s Austrálií, ve které má 36 procent žen zkušenosti s násilím v partnerském vztahu.

A poté vstupuje do hry Švýcarsko, které se dle statistik stále potýká s domácím násilím. Proti Ukrajině, kde je domácí násilí jednou z hlavních příčin, proč ženy hledají zaměstnání v zahraničí, kde mnohdy končí nedobrovolně v nevěstincích.

Poslední den prvního kola vyřazovacích bojů a střetnutí favorita Brazílie s Ghanou, překvapením z Afriky. Brazílie dlouhodobě čelí vážným problémům s chudobou. Miliony lidí žijí ve slumech na hranici bídy. V Ghaně se obětmi sexuálních deliktů stávají ženy mezi deseti a osmnácti lety. Mnohé z nich však z obavy před hanbou incident nenahlásí.

Češi jedou domů, ani oni neunikli statistikám Amnesty International
Češi jedou domů, ani oni neunikli statistikám Amnesty International | Foto: Reuters

A pak už zbývá jen zápas dvou "velmocí", Španělska s Francie. Ve Francii umírá každé 4 dny jedna žena poté, co byla napadena svým partnerem. Ve Španělsku bylo loňský rok zavražděno 60 žen. Je zaznamenáno také více než 50 000 případů násilí proti ženám ročně.

Česká republika se do čtvrtfinále neprobojovala, přesto ani ona neutekla statistikám AI. Organizace upozorňuje na prováděné sterilizace proti vůli žen a na diskriminaci romské menšiny.

 

Právě se děje

Další zprávy