"Kvůli globálnímu oteplování tají ledové příkrovy a ledovce rychleji. A to odhaluje těla horolezců, která byla léta pohřbena v ledu," uvedl pro britskou televizi BBC Ang Tshering Sherpa, bývalý šéf Nepálské horolezecké asociace. "Snesli jsme dolů těla některých horolezců, kteří zemřeli v posledních letech," dodal.
Odhaduje se, že při výstupu na horu zemřelo asi 300 lidí. Dvě třetiny jejich těl stále leží v ledu a sněhu pod Mount Everestem. Jak ale přichází jaro, některá z nich úřady odstraňují z čínské strany hory.
New pictures reveal George Mallory's first bid to climb Everest https://t.co/5RoROMMZGr via @MailOnline
— Mount Everest (@MountEverest) October 27, 2018
Nepálci však poukazují, že odstranit těla není jednoduché. Tamní zákon totiž stanovuje, že v takovém případě se do akce musí zapojit i vládní agentury.
"Tato záležitost by se měla stát prioritou vlády i horolezeckého průmyslu," myslí si Dambar Parajili z Nepálské horolezecké asociace. "Když to dokážou na tibetské straně Everestu, tak bychom to měli zvládnout také," dodal.
Vůbec nejvíce ostatků nacházejí u ledopádu Khumbu. Další leží u jednoho z táborů, kde horolezci přebývají, když se snaží zdolat horu.
"U základního tábora se i v posledních letech objevovaly ruce a nohy mrtvých horolezců. Všimli jsme si, že úroveň ledu se kolem základního tábora snižuje. A proto se objevují ostatky," dodal pro BBC nejmenovaný člen nevládní organizace, jež v oblasti působí.
Experti však poukazují, že za tím stojí nejen globální oteplování, ale také pohyb ledovce Khumbu.
Himalayan peaks are warming between 0.3-0.7 C faster than global average. At this rate 2/3 of Himalayan glaciers will melt by 2100. An earlier report said #Everest region would lose 90% ice by end of century. pic.twitter.com/KK5ds0vRoZ More: https://t.co/5Hc16JuDPj #ClimateChange
— Everest Today (@EverestToday) February 12, 2019
Snést dolů těla mrtvých horolezců je také finančně náročné. Stojí to 40 až 80 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 910 tisíc až 1,8 milionu korun.
Ang Tshering Sherpa uvádí, že jednou snesli tělo, které leželo ve výšce 8700 metrů, tedy kousek od vrcholu Everestu. Považuje to za jednu z nejtěžších akcí. "Tělo bylo zcela zmrzlé a vážilo asi 150 kilogramů. Museli jsme ho navíc snést z velké nadmořské výšky," upozornil.
Snášení těl je také morální problém. Většina horolezců, kteří se snaží zdolat nejvyšší horu světa, by případně chtěla zůstat pohřbena právě tam.
Vedle toho se hora potýká také s tunami odpadků, které tam po sobě horolezci často nechávají. Kvůli tomu se Čína rozhodla snížit počet horolezců, kteří se mohou pokusit o výstup na severní straně.
Studie navíc ukazují, že ledovce u Everestu, stejně jako jinde v Himálaji, ubývají a tají. Například studie z roku 2015 varuje, že ledovce v Himálaji by mohly do roku 2100 přijít o 70 až 99 procent svého objemu. To by mohlo uvolnit obrovskou masu vodu, varuje Joseph Shea, vědec z Mezinárodního střediska pro integrovaný horský rozvoj, jenž studii vedl.