Výstavbu struktury připomínající druhý most zachytily satelitní snímky už na začátku srpna. Následné fotografie ukázaly, že ruští stavitelé už zapustili několik sloupů a pospojovali je.
Rusko se zatím ke stavbě nevyjádřilo. "Je tu víc otázek než odpovědí," prohlásil mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk. "Možná se (Rusové) snaží částečně duplikovat takzvaný Krymský most. To je náš současný odhad, protože struktura není nijak výrazná," cituje ho americký časopis Newsweek.
The Kerch bridge satellite HD images pic.twitter.com/ZNVyPThyDk
— 𝔗𝔥𝔢 𝕯𝔢𝔞𝔡 𝕯𝔦𝔰𝔱𝔯𝔦𝔠𝔱△ 🇬🇪🇺🇦🇺🇲🇬🇷 (@TheDeadDistrict) August 21, 2024
Kromě možného záložního přejezdu Kerčského průlivu by mohla stavba mít i obranný účel, dodal Pletenčuk. Kerčský most je cílem ukrajinských útoků už od začátku ruské invaze, dva největší přišly v říjnu 2022 a v červenci 2023. Ukrajinci jimi poničili železniční část mostu, po níž Rusové zásobovali Krymský poloostrov nebo posílali vojenskou techniku.
Po začátku invaze tudy Rusko převáželo 40 vlaků naložených zbraněmi denně. V květnu už toto číslo kleslo na nulu, napsala agentura ČTK.
Útoky na Kerčský most pokračují i v posledních dnech. O tom posledním informovalo ruské ministerstvo zahraničí minulý týden, veškeré ukrajinské střely údajně zlikvidovala ruská protivzdušná obrana. Informace ale nelze z nezávislých zdrojů ověřit a ukrajinská strana se k nim nevyjádřila. Přesto doprava na mostě byla na čtyři hodiny přerušena, napsalo Rádio Svobodná Evropa.
Rusko proto obranu strategického mostu posiluje. V posledních měsících do jeho okolí přibyla ochrana proti námořním dronům, které v minulosti Ukrajina k útoku použila, popsal ukrajinský server Pravda s tím, že nevýhodou tohoto typu zařízení je, že ho snadno zničí bouřky.
V minulosti se v okolí mostu objevily i plovoucí ploty. Rusko zároveň posílilo v oblasti protivzdušnou obranu a nasadilo zde nejpokročilejší protiraketový systém S-500, píše ČTK.