Moskva vyhostila slovenského diplomata, označila ho za nežádoucí osobu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2018 10:30
Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že Moskva prohlásila jednoho slovenského diplomata za nežádoucí osobu, která musí do 48 hodin opustit Rusko. Jde o odvetu za vyhoštění ruského diplomata ze Slovenska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Slovenské úřady vyhostily ruského vojenského diplomata. Protože v souladu se zažitou a běžnou praxí podobné nepřátelské kroky vždy vedou k zrcadlovým odvetným opatřením, Rusko v těchto dnech prohlásilo slovenského vojenského diplomata za nežádoucí osobu, která musí během 48 hodin opustit naši zemi," prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tiskové konferenci.

Příslušná nóta byla slovenskému velvyslanci předána v úterý 11. prosince, upřesnila mluvčí podle agentury Interfax. Zacharovová zdůraznila, že Moskvu mrzí "nepřátelský krok" slovenské strany, "odporující tradicím našich dvoustranných vztahů".

O vyhoštění ruského diplomata, které se uskutečnilo na konci listopadu, informoval slovenský premiér Peter Pellegrini 5. prosince.

"Na základě informací vojenského zpravodajství byl 22. listopadu diplomatický pracovník úřadu přidělence obrany velvyslanectví Ruské federace na Slovensku prohlášen za persona non grata, protože prováděl aktivity proti zájmům Slovenské republiky a NATO," řekl Pellegrini. Dodal, že diplomat opustil území Slovenska, podrobnosti o působení vyhoštěného ruského diplomata ale neuvedl.

Za poslední roky šlo o první známý případ, kdy Bratislava vyhostila ruského diplomatického pracovníka. Ruské ministerstvo zahraničí vzápětí avizovalo, že "ruská strana na toto nepřátelské počínání Bratislavy odpoví recipročně".

Slovensko se dříve v tomto roce podle dostupných informací nepřidalo k většině členských zemí Evropské unie včetně Česka a k dalším státům, které vyhostily ruské diplomaty v souvislosti s případem otravy bývalého ruského zpravodajského důstojníka a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Česko v minulosti opakovaně vyhostilo ruské diplomaty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy