reklama
 
 

Foto: Luxusní slovenské byty a zpronevěra milionů eur. Takhle podnikal Marián Kočner

10. 12. 2018 7:34
Slovenský podnikatel Marián Kočner je od konce června ve věznici Leopoldov kvůli obvinění z falšování směnek v hodnotě přibližně 70 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun). Podle nepotvrzených informací slovenských médií si také objednal vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka, který o jeho nelegálních aktivitách psal. Podívejte se na nemovitosti, které jsou spojené s mnoha dalšími kauzami slovenského podnikatele.

Jméno Mariána Kočnera figuruje v celé řadě korupčních kauz na Slovensku už od poloviny 90. let. Přesto se mu až dosud dařilo vyhýbat se spravedlnosti. "On je chráněný druh. Vznikl tady takový systém nedotknutelných lidí, vysoce postavených podnikatelů, na které se nesahá," vysvětlil před časem serveru Aktuálně.cz slovenský investigativní novinář Marek Vagovič.

Dnes čtyřiapadesátiletý podnikatel je původem vystudovaný novinář. Tři roky pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 dokonce kandidoval na primátora Bratislavy.

Má blízké přátele ve vládní straně Směr a krytí zřejmě i u policie nebo v justici. "Měl síť lidí, přes kterou si vždy dokázal zařídit, že se vyšetřování odklonilo jiným směrem nebo se zkrátka neřešilo," říká k tomu Vagovič.

Jeho někdejší kolega, v únoru zavražděný Ján Kuciak, začal v roce 2017 psát o Kočnerových podvodech s DPH. Kočner na to reagoval výhrůžkami. Slovenský reportér tehdy podal trestní oznámení, které ale policie odložila, protože podle ní nešlo o trestný čin ani přestupek.

Letos na konci října vyšlo během policejního vyšetřování najevo, že si Marián Kočner najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně Kuciaka.

V souvislosti s případem Kuciakovy vraždy zadržela slovenská policie letos na podzim čtyři lidi. Jeden z nich vypověděl, že si zabití reportéra objednal právě Kočner. 

Video: Selhali jsme. Společnost na Slovensku se bouří proti elitám a demokracii, říká Milan Šimečka

Selhali jsme ve snaze vybudovat dva samostatné státy, selhali i ti, co revoluci dělali. Věřili jsme, že demokracie se vyvine sama sebou, říká Šimečka | Video: Martin Veselovský |  18:25

autoři: Simona Fendrychová, Jakub Plíhal | 10. 12. 2018 7:34

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama