reklama
 
 

Foto: Luxusní slovenské byty a zpronevěra milionů eur. Takhle podnikal Marián Kočner

10. 12. 2018 7:34
Na Slovensku v pondělí začal soud s podnikatelem Marianem Kočnerem v kauze falšování směnek v hodnotě 69 milionů eur (necelých 1,8 miliardy korun). Kočner, taktéž obviněný z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka, při které loni v únoru zemřela i jeho snoubenka Martina Kušnírová, je už rok ve vazbě ve věznici Leopoldov. V 90. letech byl zapleten do mnoha korupčních kauz. Čelí obvinění z vytunelování firmy Gatex za 700 tisíc eur, podvodů s DPH při převodu bytů v bratislavské Five Star Residence a poškozování věřitelů při ovládnutí golfového hřiště v Báči. Podívejte se na jeho nemovitosti, které jsou s kauzami spojené.

Jméno Mariana Kočnera figuruje v celé řadě korupčních kauz na Slovensku už od poloviny 90. let. Přesto se mu až dosud dařilo vyhýbat se spravedlnosti. "On je chráněný druh. Vznikl tady takový systém nedotknutelných lidí, vysoce postavených podnikatelů, na které se nesahá," vysvětlil před časem deníku Aktuálně.cz slovenský investigativní novinář Marek Vagovič.

Dnes šestapadesátiletý podnikatel je původem vystudovaný novinář. Tři roky pracoval ve slovenské televizi a později si založil firmu na výškové práce. V roce 2006 dokonce kandidoval na primátora Bratislavy.

Má blízké přátele ve vládní straně Směr a krytí zřejmě i u policie nebo v justici. "Měl síť lidí, přes kterou si vždy dokázal zařídit, že se vyšetřování odklonilo jiným směrem nebo se zkrátka neřešilo," říká k tomu Vagovič.

Jeho někdejší kolega, v únoru zavražděný Ján Kuciak, začal v roce 2017 psát o Kočnerových podvodech s DPH. Kočner na to reagoval výhrůžkami. Slovenský reportér tehdy podal trestní oznámení, které ale policie odložila, protože podle ní nešlo o trestný čin ani přestupek.

Loni na konci října vyšlo během policejního vyšetřování najevo, že si Marian Kočner najal bývalého šéfa civilní kontrarozvědky SIS Petera Tótha na sledování nejméně pěti slovenských novinářů, včetně Kuciaka.

V souvislosti s případem Kuciakovy vraždy zadržela slovenská policie letos na podzim čtyři lidi. Jeden z nich vypověděl, že si zabití reportéra objednal právě Kočner. 

Video: Selhali jsme. Společnost na Slovensku se bouří proti elitám a demokracii, říká Milan Šimečka

Selhali jsme ve snaze vybudovat dva samostatné státy, selhali i ti, co revoluci dělali. Věřili jsme, že demokracie se vyvine sama sebou, říká Šimečka | Video: Martin Veselovský |  18:25

autoři: Simona Fendrychová, Jakub Plíhal | 10. 12. 2018 7:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama