Střelba na Donbase neutichá. Dalšího vojáka zasáhla střepina, hlásí Kyjev

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 4. 2021 12:19
Podle ukrajinské armády porušili proruští separatisté během uplynulých 24 hodin celkem sedmkrát dohodnuté příměří na Donbasu na východě země palbou z minometů, automatických granátometů, velkorážných kulometů i dalších střelných zbraní. Při ostřelování byl jeden ukrajinský voják zraněn střepinami, uvedl na webu deník Ukrajinska pravda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Proruští separatisté naopak podle povstalecké agentury DAN tvrdí, že ukrajinská armáda během uplynulých 24 hodin ztrojnásobila ostřelování povstaleckých území. Raněného ukrajinského vojáka podle Kyjeva ošetřili lékaři, jeho stav je uspokojivý. Armáda dodala, že od sobotního rána "ruská okupační vojska" znovu porušovala příměří, tentokrát beze ztrát na životech ukrajinských vojáků. 

Frontu v Donbasu navštívil v uplynulých dnech ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V pátek se podíval i na přední okraj obrany na místě, kde byli při nepřátelském ostřelování zabiti a zraněni ukrajinští vojáci.

Zelenskyj také podráždil Moskvu nedávným prohlášením, že jedinou cestou k ukončení války v Donbasu je vstup Ukrajiny do NATO. Rusko vzápětí pohrozilo zhoršením situace na východě Ukrajiny, kde by podle něj pro miliony ruskojazyčných obyvatel bylo členství v Severoatlantické alianci "nepřijatelné".

Ukrajinský ministr obrany Andrij Taran v sobotu podle agentury Reuters varoval před vyprovokováním konfliktu pod záminkou porušování práv ruskojazyčných obyvatel. "Zintenzivnění ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině je možné jedině v případě příslušného politického rozhodnutí přijatého na nejvyšší úrovni v Kremlu," dodal generál Taran.

Napětí v Donbasu stoupá v posledních týdnech. Kyjev v minulých dnech varoval před masivním soustřeďováním ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Spojené státy ohlásily, že vyšlou dvě své vojenské lodě do Černého moře, což média vykládají jako signál Rusku.

Zástupce šéfa kanceláře ruského prezidenta Dmitrij Kozak nevyloučil, že v případě války by Rusko bránilo své občany v Donbasu. Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na jaře 2014 obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinských území, i když Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá. Boje si dosud vyžádaly více než 13 tisíc mrtvých.

VIDEO: Jsme připraveni k boji, tvrdí proruští separatisté.

„Jsme připraveni k boji. O kompromisu nevíme,“ zní ze zákopů proruských separatistů na východní Ukrajině. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy