Aktuálně.cz: Co si myslíte o referendu o členství Velké Británii v EU?
Igor Morozov: Výsledek referenda byl nejen pro mě, ale pro všechny Rusy nečekaný. Předpokládali jsme, že výsledek bude 43 procent ve prospěch odchodu z Evropské unie, 57 procent proti odchodu. Když jsme se v pátek ráno dozvěděli ohromující zprávu, že Velká Británie odchází z Unie, tak to je důvod k zamyšlení. Co se stalo v Británii, v druhé nejsilnější ekonomice EU, v zemi s hlubokými historickými kořeny parlamentarismu?
Jak jste si na tuto otázku odpověděl?
Myslím si, že vliv na rozhodnutí Britů měla nadměrná centralizace Evropské unie pod tlakem bruselské byrokracie. Brusel neumožňoval projevy národním uvědomění v rámci jedné země. A to je nebezpečné. Nespokojenost se může přesunout na další členské státy EU. To je výzva, na kterou musí Brusel najít odpověď.
Často se spekuluje, že Moskvě jde Brexit na ruku. Je to tak?
S tím nesouhlasím. Brexit je pro Rusko vážná výzva, protože máme s Velkou Británii důležité ekonomické vazby.
V prvním čtvrtletí letošního roku se spotřeba ruského plynu ve Velké Británii zvýšila o 246 procent. To je rekordní růst a přesahuje všechny ostatní ukazatele. Na londýnské burze se obchoduje s akciemi všech největších ruských firem.
Pět ruských korporací, jako je třeba Gazprom, Rosněfť nebo Lukoil, patří mezi dvacítku společností s nejvyšší tržní kapitalizací na londýnské burze.
Může mít Brexit dopad přímo na ruské státní finance?
Ano, zhruba devět procent ruských zlatých rezerv je investováno do britské libry. Její prudký propad byl pro nás nepříjemnou ránou.
Neurčitost spojená s odchodem Velké Británie z Evropské unie a samotná budoucnost Unie má vliv také na naší ekonomiku. Zejména v případě poklesu eura. Šedesát čtyři procent ruských devizových rezerv je v eurech.
Zároveň, nehledě na současnou politickou situaci, je Evropská unie našim hlavním obchodním partnerem. Naše vzájemná obchodní výměna dosahuje 236 miliard dolarů. Jakýkoliv propad unijní ekonomiky se odrazí i na Rusku.
Rusko tedy Brexit neslaví?
Moskva nemůže mít žádný zájem na turbulentních politických a ekonomických procesech v evropském teritoriu. Myslet si opak by byla chyba.
Jak se může výsledek britského referenda odrazit na zahraniční politiku ve vztahu k Rusku?
Je obtížné předpovědět, jak se budou vyvíjet politické události ve Velké Británii po demisi premiéra Camerona. Myslím si, že v brzkém budoucnu sotva dojde k změně v rusko-britských vztazích.
Velká Británie i nadále bude klíčový spojenec Spojených států v jejich zahraničí politice na euroasijském prostoru. Předpokládám, že Velká Británie bude nyní mnohem aktivněji prosazovat americkou strategii globální převahy v Evropě. Neočekávám, že by se změnila rétorika vůči Rusku i v případě sankcí.
Zlepšení vztahů tedy Brexit nepřinese?
Ne, Brexit naše vztahy nezlepší.