Grafika: Moderní otroctví je byznys. Těží z něj celý svět

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 8. 2015 12:15
V současné době žije na světě 35,8 milionu novodobých otroků, jejichž práci nepřímo využívá celý svět.

Praha - Nikde na světě není legální, ale ani zdaleka nejde o záležitost ze smetiště dějin. Otroctví se totiž stále nepodařilo vymýtit, jen se transformovalo do jiných forem.

V neděli si svět připomíná památku obětí obchodu s otroky.

Otroctví bylo celosvětově zakázáno v roce 1948 Všeobecnou deklarací lidských práv, ve které se uvádí, že "žádná lidská bytost nesmí být držena v otroctví nebo nevolnictví".

Podívejte se, jakým způsobem v současnosti otrokářský systém funguje.

Foto: Aktuálně.cz

ZRUŠENÍ OTROCTVÍ

Otrokářství je systém, který má většina lidí spojený především s obdobím kolonialismu a který skončil během devatenáctého století. Na jeho počátku deklarovala obchod s otroky za nelegální Velká Británie a v roce 1865 zrušily otroctví i Spojené státy americké.

V některých zemích však bylo nadále zcela legálně využíváno i během dvacátého století. Například v Číně bylo otroctví postaveno mimo zákon až v roce 1910.

Poslední zemí, která otroctví zrušila, byla Mauritánie v roce 1980. Ještě v roce 2007 ho však zákon nekvalifikoval jako trestný čin.

Podle organizace Walk Free Foundation žilo loni na světě 35,8 milionu lidí, kteří vědí, jaké to je být otrokem.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy