Grafika: Moderní otroctví je byznys. Těží z něj celý svět

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 8. 2015 12:15
V současné době žije na světě 35,8 milionu novodobých otroků, jejichž práci nepřímo využívá celý svět.

Praha - Nikde na světě není legální, ale ani zdaleka nejde o záležitost ze smetiště dějin. Otroctví se totiž stále nepodařilo vymýtit, jen se transformovalo do jiných forem.

V neděli si svět připomíná památku obětí obchodu s otroky.

Otroctví bylo celosvětově zakázáno v roce 1948 Všeobecnou deklarací lidských práv, ve které se uvádí, že "žádná lidská bytost nesmí být držena v otroctví nebo nevolnictví".

Podívejte se, jakým způsobem v současnosti otrokářský systém funguje.

Foto: Aktuálně.cz

ZRUŠENÍ OTROCTVÍ

Otrokářství je systém, který má většina lidí spojený především s obdobím kolonialismu a který skončil během devatenáctého století. Na jeho počátku deklarovala obchod s otroky za nelegální Velká Británie a v roce 1865 zrušily otroctví i Spojené státy americké.

V některých zemích však bylo nadále zcela legálně využíváno i během dvacátého století. Například v Číně bylo otroctví postaveno mimo zákon až v roce 1910.

Poslední zemí, která otroctví zrušila, byla Mauritánie v roce 1980. Ještě v roce 2007 ho však zákon nekvalifikoval jako trestný čin.

Podle organizace Walk Free Foundation žilo loni na světě 35,8 milionu lidí, kteří vědí, jaké to je být otrokem.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy