Jen strach a bolest. V Británii otročí 3000 dětí z Vietnamu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 5. 2015 7:30
Překupníci do Velké Británie dovezou měsíčně asi 30 dětí z Vietnamu. Nutí je pracovat na konopných farmách, šít oblečení nebo pracovat v nevěstincích. Úřady o tom vědí, policie ale nestíhá reagovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn/Hanoj - Jmenuje se Hien, je mu 17 let a narodil se ve Vietnamu.

Coby sirotek byl ale převezen do Velké Británie, kde od svých deseti let otročil. Jeho případ přitom není zdaleka ojedinělý.

Vykořisťovaných vietnamských dětí ve Spojeném království údajně žije a nuceně pracuje okolo třech tisíc, gangy je zneužívají například na pěstování konopí, výrobu oděvů nebo i v nevěstincích.

Úřady o tom vědí, policie ale nezvládá držet krok s rychlostí, jakou se gangům daří diverzifikovat a rozšiřovat svá pole působnosti napříč ostrovním královstvím.

Tyto děti navíc svým pašerákům dluží peníze za převoz, který každé z nich vyjde podle serveru The Guardian na 25 000 liber, tedy necelý milion korun.

"Během jejich cesty do Spojeného království pašeráci dětem účtují stále více a více peněz, takže než dorazí, je tento tlak splatit obrovský dluh hlavním aspektem jejich zranitelnosti, která vede k tomu, že skončí u nucené práce," tvrdí Ishola. Dokud dluh nesplatí, nemohou odejít.

Víme o tom, říkají úřady. Policie ale nestíhá

"Policie i úřady si jsou vědomy, že ilegálně dopravené děti jsou nucené pracovat na farmách s konopím, ale to je skutečně pouze vrcholek ledovce. Stejné dítě je často zneužíváno nejen pro práci na konopných farmách, ale i v nesčíslném množství dalších způsobů. Děje se nám to přímo pod nosem a nedělá se toho dostatek, aby se to podařilo zastavit,“ připustil bývalý šéf úřadu bojujícího s obchodem s lidmi Philip Ishola.

"Je nezbytné, abychom porozuměli novým metodám, které gangy používají, protože potřebujeme na jedné straně zastavit poptávku a na druhé snížit jejich schopnost vydělávat peníze," přitakává také Steven Cartwright ze skotské policie.

Sirotka odvezl z Vietnamu "strýc"

Když Hien dorazil do Spojeného království - schovaný v zadní části trajektu -, ani nevěděl, kde se nachází. Od té doby si prošel peklem nucené práce, izolace a bití. Hrozili mu, že skončí ve vězení. To se nakonec opravdu i stalo.

Lehký život ale neměl ani před příjezdem do Evropy.

Jako sirotka ho z jeho vesnice teprve v pěti letech odvezl muž, který se vydával za jeho strýce. Následujících pět let strávil cestováním po souši, aniž by věděl, kde se nachází. Nakonec ho v deseti letech převezli trajektem do Anglie, kde nejprve tři roky strávil vařením a uklízením pro Vietnamce, kteří docházeli do domu v Londýně, kde byl zavřený.

Na své cestě peklem potkal řadu dalších dětí z Vietnamu, některé z nich svou prací splácely dluhy svých rodin. Pár dní pobyly v londýnském domě a pak podle Hiena zmizely jemu neznámo kam. Podle Isholy rodiny ve Vietnamu často věří, že je pro jejich děti ve Velké Británii zařízena legitimní práce.

Hiena jeho "strýc" nakonec opustil, a tak začal přespávat na ulici. Ujal se ho vietnamský pár, který ho ale výměnou za střechu nad hlavou nutil do práce na konopné farmě.

Z bytů se dostal ven, jen když se odvážel náklad listů do sušáren. Pracoval zadarmo a bití pokračovalo.

"Nezůstal jsem kvůli penězům, ale protože jsem měl strach a doufal jsem, že to všechno brzy skončí," vzpomíná Hien. V jednom z bytů ho našla policie a obvinila ho z pěstování konopí. Nakonec byl ale označen za oběť obchodu s lidmi a propuštěn.

Děti jsou pro překupníky lákavým cílem

Ročně překupníci do Velké Británie odhadem přepraví asi 13 000 lidí, čtvrtinu z toho tvoří děti. Ty vietnamské přitom představují největší skupinu. Každý měsíc jich je podle OSN na ostrovy nelegálně převezeno asi 30.

"Děti představují stále lákavější cíl pro kriminální gangy, protože se dají snadno sehnat, lehce zastrašit a zneužít, je lehké je udržet v izolaci a nevědomé si toho, co se kolem nich ve skutečnosti děje. To znamená, že je mnohem méně pravděpodobné, že by mohl policii prozradit něco užitečného," doplnil Ishola.

V březnu Londýn představil zákon, který se vypořádává s moderním otroctvím. Podle Paroshy Chadranové - lidskoprávní advokátky a odbornice při OSN - ale práva dětí nechrání dostatečně. "Jako demokratická země potřebujeme najít trvanlivé řešení, jak zajistit, aby tyto děti zůstaly ochráněny po zbytek jejich životů."

Hien se po svém propuštění snaží začít od začátku, ale pořád žije ve strachu. "Stále se bojím, že mě překupníci najdou a přijdou ke mně domů. Ale teď už vím, že bych požádal o pomoc," svěřil se.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy