Aquila - Největší světové hospodářské mocnosti se dnes v italském městě Aquile shodly, že do roku 2015 zdvojnásobí své výdaje na investice do takzvaných čistých technologií.
Při oznamování dle svých slov historických dohod to oznámil americký prezident Barack Obama.
Tyto investice mají pomoci splnit cíl, který si již ve středu tak zvaná skupina G8 stanovila. A to, že nelze připustit zvýšení teploty na Zemi do roku 2050 o víc než dva stupně v porovnání s předindustriální érou. Dnes se k této dohodě přidali i zástupci skupiny G5, sdružující nově nastupující hospodářské velmoci.
Ti ale odmítli jiný plán osmi mocností, který vzniknul ve středu. A to, že je třeba snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 50 procent a v případě průmyslových zemí o 80 procent.
Podle diplomatů citovaných agenturou AFP to bylo hlavně na nátlak Číny. Ta zase prosazovala, aby se světovou měnou, v níž se vede většina mezinárodního obchodu, přestal být zejména dolar a byla k němu připojena další měna. To zase odmítly vyspělé státy.
Jediná shoda v boji s krizí, která zatím byla dosažena je tedy to, že se dnes státníci zavázali nenechat své měny dál devalvovat, aby se dál krize neprohlubovala.
Skupinu G8 tvoří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Rusko a Spojené státy. Do uskupení G5 patří Brazílie, Čína, Indie, Jihoafrická republika a Mexiko.
Třídenní summit G8 v Aquile skončí v pátek. Předseda Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj Kanayo Nwanze řekl, že Obama v pátek oznámí novou iniciativu G8 a nastupujících hospodářských mocností ve prospěch zajištění potravinové bezpečnosti ve světě. G8 chce podle něho na tento cíl věnovat 15 miliard dolarů (asi 300 miliard korun), z toho USA 3,5 miliardy dolarů.