Mobily pomáhají chudým. Získají rady o pěstování i AIDS

2. 7. 2009 0:04
V Ugandě byl spuštěn projekt, díky kterému lidé dostanou informace zdarma

Kampala - Předpověď počasí, zemědělské a zdravotnické rady. Obyvatelé africké Ugandy získali tento týden přístup k informacím, které zdarma dostávají prostřednictvím SMS zpráv.

Projekt spustila firma Google ve spolupráci s nadací Gramín. Ta je odnoží stejnojmenné banky, jejíž zakladatel Muhammad Junus přezdívaný "bankéř chudých" obdržel v roce 2006 Nobelovu cenu míru. Více ZDE

Autoři nového projektu si slibují, že systém sms rad zdarma přispěje k vyšší osvětě a vzdělanosti a pomůže v boji s chudobou.

Podobné projekty již byly odstartovány také v Keni a Ghaně, ovšem v menším měřítku, uvádí britská stanice BBC. 

V Ugandě vše funguje tak, že zájemci pošlou sms dotaz a zdarma obdrží odpověď. Systém se podobá vyhledávání na webu. Britský list The Guardian uvádí, že lidé prostřednictvím sms zpráv mohou získat mimo jiné informace o viru HIV, který je v regionu rozšířený, nebo rady využitelné v zemědělství.

Další část systému umožňuje uživatelům nabízet své výrobky k prodeji či naopak vyhledávat požadovaný výrobek od místních obchodníků.

Foto: Aktuálně.cz
 

Přestože Uganda patří k chudým zemím, mobilní telefony - stejně jako v dalších afrických státech - používá značná část obyvatelstva. V některých odlehlých oblastech jsou mobily využívány třeba ke splácení dluhů. Banky zde nejsou dostupné a dlužník tak nechá místo toho věřiteli pomocí sms zprávy navýšit mobilní kredit.

Například v Ugandě, kde žije zhruba polovina lidí pod mezinárodně uznávanou hranicí chudoby, vlastní mobil více než třetina obyvatelstva. Členové řady rodin si navíc telefon půjčují mezi sebou. Podle představitelů Googlu projekt pomůže zhruba 9 milionům Uganďanů, kteří mají přístup k mobilním telefonům, ale nikoliv k internetu.

"S raketovým nárůstem vlastníků mobilních telefonů jsme zpozorovali obrovský potenciál v poskytování informací, ze kterého mohou těžit chudí lidé," cituje The Guardian vedoucího Googlu pro projekty v subsaharské Africe Josepha Mucherua.

"Google SMS technologie se stále vyvíjí a postupně budeme pokračovat ve vylepšování. To, co jsme spustili, ukazuje možnosti platformy, která může sloužit mnoha skupinám lidí v mnoha zemích," říká Mucheru.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy