Nobelovu cenu míru dostal bankéř chudých

Red Zah, pat
13. 10. 2006 15:34
Oslo - Letošní Nobelovu cenu za mír získal Bangladéšan Muhammad Junus, zakladatel gramínského hnutí, a jeho banka Gramín.

Podle zdůvodnění Nobelova výboru získal Junus i jím založená organizace cenu za svůj boj proti chudobě v Bangladéši a celém regionu. Oficiální zdůvodnění zní, že cenu získali za snahu pomoci s ekonomickým a sociálním rozvojem.

"Dokázali, že i ti nejchudší z chudých si zaslouží naši pozornost a pomoc," uvedl v Oslo šéf Nobelova výboru.

Infobox

Kdo je Muhammad Junus?

  • V USA vystudovaný bangladéšský ekonom
  • Po zkušenostech s hladomorem ve své zemi v roce 1974 se rozhodl pomáhat chudým

Co je banka Gramín?

  • instituce, kterou Junus založil a která půjčuje peníze chudým, aniž by po nich požadovala záruky
  • drobné půjčky pomáhají hlavně bangladéšským ženám k rozjezdu jejich vlastního drobného podnikání

Jak to začalo?

  • vůbec první půjčku poskytl Junus z vlastní kapsy ve výši 27 dolarů
  • díky ní se jedné Bangladéšance podařilo vyrobit a prodat nábytek a pomoci své chudé rodině

 

Junus je nazýván bankéřem chudých, banku Gramín založil už v roce 1976 a je dodnes jejím výkonným ředitelem.

Banka má v současnosti přes dvanáct set poboček a poskytuje peníze chudým lidem žijícím v desítkách tisíc bangladéšských vesnic. Za půjčky od nich nepožaduje žádné záruky. Soustředí se přitom na takzvané mikroúvěry, většinou v hodnotě mezi 50
až 100 americkými dolary.

Pojistkou, aby dlužníci úvěry vraceli, se staly osobní vazby. Banka úvěry poskytuje vždy malým skupinkám lidí, kteří závisí na platební disciplíně svých "společníků" a navzájem tak za sebe ručí.

Neméně důležité je pro klienty v zemi, kde asi polovina lidí vůbec neumí číst ani psát, že systém poskytování půjček je velmi jednoduchý a není kolem něj žádná velká administrativa.

Podobný systém mikroúvěrů po vzoru těch, které zavedl v Bangladéši Junus, už využili ve více než sto zemích světa.

"Je to fantastická zpráva pro všechny chudé země a všechny chudé lidi na celém světě," komentoval rozhodnutí Nobelova výboru Muhammad Junus v rozhovoru pro norskou televizi.

"Je to nevyšší ocenění, něco jako dostat se do nebe," neskrýval své nadšení a přislíbil, že si pro cenu osobně přijede.

Junus vystudoval ekonomii ve Spojených státech, kde ji poté také krátce vyučoval.

Jedno z šestnácti "přikázání" banky Grameen: Když budeme společně víc investovat, víc získáme.
Jedno z šestnácti "přikázání" banky Grameen: Když budeme společně víc investovat, víc získáme. | Foto: Podívejte se na stránky banky

Do Bangladéše se z USA vrátil v roce 1972. Svůj projekt na pomoc chudým nazvaný Banka Gramín odstartoval v roce 1976. O sedm let později z ní formálně vytvořil bankovní instituci.

Banka Gramín poskytuje drobné půjčky chudým rolníkům, které jim pomáhají k rozjezdu vlastního podnikání. Zaměřuje se především na chudé ženy. Do současnosti banka půjčila už více než šesti a půl milionům lidí. Devadesát šest procent z příjemců půjček jsou ženy.

"V Bangladéši, kde nic nefunguje a není tam zavedne ani elektřina, systém drobného financování funguje jako švýcarské hodinky," popsal svou práci i činnost své organizace sám Junus.

K pomoci chudým ho přivedla zkušenost s hladomorem, který postihl Bangladéš v roce 1974. Uvědomil si tehdy, že z chudoby mohou lidem pomoci i velmi malé půjčky, které však tradiční banky nebyly ochotné poskytovat, neboť považují půjčky chudým za příliš rizikové.

Vůbec první půjčka, kterou Junus poskytl z vlastní kapsy, byla ve výši sedmadvaceti dolarů. Podělilo se o ně celkem 42 lidí včetně jedné ženy, která díky ní vyrobila nábytek z bambusu a z jeho prodeje pomohla své rodině.

Bankéř chudých - Muhammad Junus
Bankéř chudých - Muhammad Junus | Foto: Aktuálně.cz

"Trvalý mír nemůže být dosažen, dokud široké vrstvy lidí nenajdou cestu ven z chudoby. Drobné financování je jedním z prostředků, jak toho docílit. Slouží také k podpoře demokracie a lidských práv," podpořil své letošní rozhodnutí norský Nobelův výbor.

Junus s bankou Gramín nebyl uváděn mezi hlavními favority na udělení letošní Nobelovy ceny míru. Ta je honorována částkou deset milionů švédských korun. Celkem bylo letos na Nobelovu cenu míru nominováno 191 osobností a institucí.

Oficiálně převezme Junus Nobelovu cenu 10. prosince na slavnostní ceremonii v norské metropoli.

 

Právě se děje

Další zprávy