Místo jedné dohody sada "minidohod"? Jednání mezi Británií a EU stále váznou

ČTK ČTK
20. 12. 2020 15:18
Pokud do konce měsíce neuzavřou komplexní dohodu o vzájemných vztazích, mohly by Británie a Evropská unie vyhlásit sadu "minidohod". Podle deníku The Daily Telegraph to uvedl britský ministr Michael Gove. Jednání o novém partnerství váznou i několik dní před koncem přechodného období po lednovém odchodu Británie z evropského bloku, přičemž Londýn trvá na tom, že ustoupit musí EU.
Nizozemské obavy z brexitu symbolizuje tato příšera. Pohybuje se po největším přímořském přístavu Evropy, Rotterdamu.
Nizozemské obavy z brexitu symbolizuje tato příšera. Pohybuje se po největším přímořském přístavu Evropy, Rotterdamu. | Foto: Reuters

Obě strany ani po měsících rozhovorů nedospěly ke kompromisu ohledně přístupu unijních rybářů do britských vod či společných pravidel hospodářské soutěže. Přechodné období vyprší 31. prosince a po jeho konci už se Británie nebude řídit unijním právem. Obchodní a další vztahy Británie s EU se po tomto termínu změní, ať bude dohoda schválena, či nikoliv, při druhé z těchto možností se ale čekají citelnější dopady.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v rozhovoru s televizí Sky News řekl, že "samozřejmě" preferuje uzavření dohody, EU ale předložila nepřiměřené požadavky. "Jsem si jist, že dohody lze dosáhnout, ale je zjevné, že je potřeba posun na straně EU," uvedl.

Dopady ukončení přechodného období bez plně funkčního komplexního partnerství mohou zmírnit menší reciproční dohody týkající se různých sektorů. Podle ministra Govea bude Británie s unií jednat o "jednostranných rozhodnutích, která učiní život jednodušším". "A může se stát, že tato jednostranná rozhodnutí budou opětována," citoval ministra The Daily Telegraph.

Brusel už přitom kroky v tomto směru zahájil a začal přijímat opatření zaměřená na zajištění plynulé letecké a silniční dopravy; podmínkou EU je, aby Británie zajistila totéž ze své strany. Hlavní vyjednavač Evropské komise Michel Barnier zároveň v Evropském parlamentu uvedl, že vyjednávání s Londýnem dospěla k "okamžiku pravdy". Europoslanci požadují jako podmínku pro její včasnou ratifikaci ohlášení dohody nejpozději dnes večer, takovému vývoji ale mnoho nenasvědčuje.

"Rozhovory jsou zaseklé," citoval zpravodajský web BBC nejmenovaného činitele unijní strany. "Nejde jen o ryby. Spojené království má další požadavky a rovné hrací pole (společná pravidla hospodářské soutěže; pozn. ČTK) není vyřešené," pokračoval zdroj BBC.

Agentuře Bloomberg nejmenované osoby informované o průběhu rozhovorů řekly, že uzavření vyjednávání do dnešního večera nevidí jako pravděpodobné, zároveň však mají za to, že přetrvávající spory lze stále vyřešit. Podle BBC bude zřejmě o osudu současných vyjednávání rozhodnuto do Vánoc.

Předseda europarlamentního výboru pro mezinárodní obchod Bernd Lange odpoledne na Twitteru uvedl, že nedodržení dnešního termínu pro oznámení dohody by mělo "zjevné" důsledky. "EP nebude znát dohodnutý text, nebude v pozici, aby jej mohl do konce přechodného období posoudit. Takže učiňte přípravy na období bez dohody a dohodněte se Spojeným královstvím krizová opatření," vzkázal.

Případná dohoda uzavřená na poslední chvíli by však podle komentátorů mohla začít platit v rámci takzvaného předběžného provádění i bez souhlasu europoslanců. Ti by pak mohli ujednání schválit dodatečně až na začátku příštího roku.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy