Místní volby ve Francii ovládne Le Penová s Národní frontou

Simone Radačičová
22. 3. 2015 7:07
Volby do departementů zafungují jako lakmusový papírek nálady ve francouzské společnosti.
Předvolební plakáty Národní fronty Marine Le Penové.
Předvolební plakáty Národní fronty Marine Le Penové. | Foto: Reuters

Paříž - Před několika týdny francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo na titulní straně publikoval další ze svých provokativních karikatur.

Jsou na ní dva skinheadi s andělskými křídly a baseballovou pálkou v ruce. Nad nimi je nápis: "Z Národní fronty už nejde strach."

FRANCOUZSKÉ VOLBY
Autor fotografie: Reuters

FRANCOUZSKÉ VOLBY

Jak se volí
Volby do departementů jsou dvoukolové. Konají se 22. a 29. března. Vítěz prvního kola musí získat nejméně 25 procent hlasů všech registrovaných voličů a současně absolutní většinu všech odevzdaných hlasů. Pokud se to nepodaří, následuje druhé kolo. Do něj postupují dvě nejúspěšnější strany a také ty, které získají přes 12,5 procenta hlasů.

Ženy do popředí
Vůbec poprvé se volí podle nových pravidel. Nevolí se totiž jeden kandidát, ale vždy tandem kandidátů, tvořený jedním mužem a jednou ženou. Cílem je navýšit podíl zvolených žen. Například v roce 2011 tvořily jen 23,2 procenta všech kandidátů, kteří o hlasy usilovali v prvním kole.

Co říkají průzkumy
Vítězem bude Národní fronta, která by podle průzkumu společnosti Ifop pro Le Figaro měla získat kolem 30 procent hlasů. Druhá bude pravicová koalice vedená UMP v čele s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym s 29 procenty. Třetí pak socialisté prezidenta Francoise Hollanda s 19 procenty.

Tato ironická věta možná nejlépe vystihuje změnu v přístupu Francouzů ke krajně pravicové Národní frontě (FN), která pod vedením Marine Le Penové prošla přeměnou.

Rostoucí sílu FN otestují právě nedělní volby do 101 francouzských departementů, ve kterých strana Le Penové zřejmě získá přes 30 procent hlasů.

Místní dvoukolové volby pro ni jsou ale především přípravnou půdou pro další hlasování - již za dva roky se totiž budou konat volby do Elysejského paláce.

Mění se, nebo ne?

Ještě před pár lety bylo ve Francii téměř tabu volit FN v čele s Jean-Mariem Le Penem, který nechvalně proslul třeba svými výroky o zlehčování holocaustu.

Jeho překvapivý úspěch v prezidentských volbách v roce 2002, kdy se probojoval až do druhého kola, šokoval nejen celou Francii. Odpor proti Le Penovi tehdy sjednotil celou zemi a v druhém kolem pak s přehledem zvítězil Jacques Chirac se ziskem přes 82 procent hlasů.

Mnozí experti i politici varují, že za dva roky asi jen málokoho překvapí, že Le Penové se stejně jako jejímu otci podaří dostat do druhého kola prezidentských voleb.

Francouzský premiér Manuel Valls šel v této úvaze ještě dál. "Myslíte si, že FN, která získala 25 procent ve volbách do Evropského parlamentu a nyní zřejmě dostane 30 procent v regionálním hlasování, nemůže vyhrát prezidentské volby?" položil si nedávno řečnickou otázku v rozhovoru pro list Le Monde.

Marine Le Penová
Marine Le Penová | Foto: Reuters

Změna image

Le Penová se ujala otěží strany před čtyřmi lety. Od té doby se jí podařilo změnit její image. Distancovala se od kontroverzních výroků svého otce a navenek se jí alespoň zčásti podařilo vymazat rasismus a silnou xenofobii, kterou FN dříve zosobňovala.

Avšak kořeny a přesvědčení FN zůstávají stále stejné. I nadále se jedná o protiimigrační a protievropskou stranu, jež prosazuje například obnovení trestu smrti, návrat k franku a varuje před islamizací Francie, kterou by nejraději opět obehnala střeženou státní hranicí. A nejen to, staví se proti volnému pohybu zboží, služeb a kapitálu. Stojí tedy proti samotným základům Evropské unie.

Socialisté ztrácejí

Volby do departementů zafungují jako lakmusový papírek nálady ve francouzské společnosti. Podle expertů bude toto hlasování vedle nárůstu preferencí FN charakterizovat také nízká volební účast.

Na druhém místě za FN patrně skončí pravicová koalice vedená UMP, v jejímž čele stojí bývalý prezident Nicolas Sarkozy. Ta by měla získat kolem 29 procent.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že výrazné ztráty utrpí především socialisté prezidenta Francoise Hollanda. Ten sice krátce po útocích na redakci Charlie Hebdo zaznamenal nárůst popularity, nyní ho ale Francouzi zřejmě "potrestají" za pokulhávající hospodářskou situaci a rekordní nezaměstnanost. Podle průzkumu by měli skončit třetí se ziskem 19 procent hlasů.

Očekává se, že v případě neúspěchu Hollande zřejmě přistoupí k obměně svého kabinetu.

 

Právě se děje

Další zprávy