Misionáři: Ve jménu zdraví, nebo Ježíše?

rst, Reuters
9. 2. 2006 16:10
Roraima - Novodobí misionáři v Amazonii tvrdí, že léčí nemocné. Podle některých však hlavně vnucují indiánům učení bible a ohrožují prastarou kulturu.

Cesta trvá několik dní. Musí se lodí a potom pěšky dále do hlubokého amazonského pralesa. Až tam žijí původní kmeny, které ještě nebyly dotčeny západní kulturou.

Ani tato strastiplná cesta však neodradí křesťanské misionáře z Německa nebo Jižní Koreje od úkolu obrátit na křesťanství stovky indiánských vesnic v hlubinách pralesa.

Členové amazonského kmene Surawaha při večeři.
Členové amazonského kmene Surawaha při večeři. | Foto: Gary Rodgers

Novodobí misionáři pronikají hluboko do džungle

Stejně jako portugalští dobyvatelé před pěti sty lety novodobí proselyté tvrdí, že jedou pomoci domorodcům s lékařskou péčí. Učení křesťanství je až druhořadé.

Misionáři často vyhledávají kmeny, které ještě nikdy nepřišly do kontaktu s vnějším světem. Často jim však chybí povolení brazilské vlády; ta se snaží nad misionářskými výlety do džungle získat kontrolu.

Mnoho antropologů se obává, že misionáři mohou pralesním obyvatelům velmi uškodit zanášením jak cizích sociálních, kulturních nebo náboženských prvků, tak také šířením nemocí.

Holčička z kmene Suruwaha si prohlíží ruce pomalované červenou barvou
Holčička z kmene Suruwaha si prohlíží ruce pomalované červenou barvou | Foto: Gary Rodgers

Účinná lékařská pomoc

"Pravidelně navštěvuji Roraimu od minulého roku," uvádí Čoj Jang Sok, jihokorejský presbyterián, který byl vyslán do jednoho z šesti brazilských amazonských států. "Je zde spousta misionářů!" dodává.

Misionáři tvrdí, že chtějí nalézt indiány, kteří ještě nepřišli do kontaktu s moderní civilizací, dříve, než se dostanou do kontaktu s farmáři nebo dřevorubci, protože od nich jim hrozí daleko větší nebezpečí.

Mnoho z nich také nabízí služby jako zubní nebo lékařskou péči. Ačkoliv tvrdí, že se nesnaží konvertovat indiány na křesťanskou víru, často křesťanství vyučují a občas také překládají Písmo svaté do indiánských jazyků.

Hrozba smrti díky moderní medicíně

Kritikové však tvrdí, že chudý brazilský stát Roraima nechává zhruba 215 známých indiánských kmenů na pospas působení evangelíků, ač by byl jejich záměr sebelepší. Obávají se, že by historie a mýty přírodního náboženství mohly být působením misionářů navždy ztraceny.

"Suruiové už neuctívají svého šamana, protože jim misionáři řekli, že je to špatné. A to je obrovská kulturní ztráta," řekl Ivaneide Cardozo, člen mimo náboženství stojící skupiny Kaninde ve státě Rondonia.

Foto: Martina Běhounková

Misionáři: Izolace ohrožuje lidská práva indiánských dětí

Křesťanské skupiny tvrdí, že se vláda chová velmi nezodpovědně a ohrožuje tak životy samotných indiánů. V rámci jejich ochrany nechce žádný kontakt s domorodci, ani pokud jde o léky nebo jídlo.#reklama

"Tento relativistický postoj porušuje lidská práva indiánských dětí po celé Brazílii," uvedla Braulia Ribeirová z misionářské skupiny Jocum.

Jocum je jedna z největších misionářských skupin v Brazílii. Do sporu s úřady se dostala, když odvezla dvě vážně nemocné indiánské děti z kmene Suruwaha v amazonském státě Rondonia do nemocnice v Sao Paolu, údajně bez povolení vládní agentury pro indiánské záležitosti Funai.

Rodiče kmene Suruwaha, jako mnoho dalších loveckých kmenů v Amazonii, posílají děti s psychickými poruchami zemřít do džungle. Organizace Jocum je však přesvědčila, že lze tyto choroby léčit moderními prostředky.

Přestože převoz dětí vyvolal nevoli, děti se vyléčily, a když se zdravé vrátily ke kmeni, jejich rodiče je opět přijali mezi sebe.

Indiáni, kteří nikdy neopustili prales, se ve městě dostanou do kontaktu se znečištěním, bacily v nemocnicích, viry a bakteriemi. Existuje velké riziko, že si tyto bakterie přivezou zpět do džungle, kde mohou ostatním způsobit velké problémy," uvedl Roberto Kustoda, viceprezident agentury Funai.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy