Brazilští Indiáni žádají zvýšení platů

nat, Reuters
4. 11. 2005 0:00
Rio de Janeiro - Brazilští indiáni pracující v amazonském dole budou v sobotu jednat se zaměstnavateli o zvýšení platů.

Indiánský kmen Xirkin žádá od společnosti Companhia Vale do Rio Doce (CVRD), která je největším producentem železné rudy na světě, trojnásobné zvýšení ročního platu na 18 milionů reai (8 milionů dolarů).

Firma letos investovala 19 milionů reai (8,4 milionů dolarů) do obnovy domorodých sídel ve státech Para a Maranhao. Kmen Xirkin obdržel méně než třetinu z celkové částky. Společnost CVRD však odmítá přímý rozhovor a upřednostňuje jednání zprostředkované společností Funai.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy