Mise v Kongu rozděluje Evropu

Red Zah, ČTK, Reuters
23. 3. 2006 13:36
Brusel - Poslanci Evropského parlamentu vidí konžskou misi jako "riskantní". Priority hledají na Balkáně a v bezprostředním sousedství Unie.

Případná vojenská operace v Kongu by podle europoslanců měla být časově omezena výlučně na zajištění bezpečnosti červnových prezidentských a parlamentních voleb.

EU by také měla mít jasnou strategii, jak po své operaci převede její úkoly na OSN či konžskou policii a armádu.

Evropskou misi žádá OSN

O vyslání evropských posil, které by měly sehrát roli odstrašující síly a zálohy pro případ potíží během červnových voleb, požádala OSN, která už má v Kongu ve své největší mírové operaci na 17.000 "modrých baretů".

V nedávné minulosti si krvavé boje v regionu vyžádaly na čtyři miliony obětí. 

Před volbami, plánovanými na 18. června, v obrovské zemi opět stoupá napětí a OSN se obává nových násilností.

Ačkoli loňské ústavní referendum bylo překvapivě úspěšné, přípravy voleb podle belgického tisku provázejí problémy. Na 500 křesel v parlamentu bylo dosud zaregistrováno jen 106 uchazečů, spory se vedou i mezi devíti kandidáty na prezidenta.

Misi vévodí Německo a Francie

Podle plánů, probíraných evropskými ministry a velvyslanci, by evropská mise měla čítat 1200 až 1500 mužů.

Jádro sil by měli tvořit Němci a Francouzi, celkový stav doplní menší jednotky ze Španělska, Portugalska, Belgie, Švédska, Polska a snad i z Rakouska.

Definitivní rozhodnutí však ještě nepadlo, značné výhrady zaznívají především z Německa, a to i od poslanců vládních stran.

Kancléřka Angela Merkelová a ministr obrany Franz-Josef Jung však operaci hájí i tím, že opětovné propuknutí občanské války v Kongu by vedlo k dramatickému přílivu uprchlíků do Evropy.

Problémy přetrvávají

Ještě ve středeční rozpravě rakouský státní tajemník Hans Winkler, jehož země nyní EU předsedá, vysvětloval, že je i v zájmu samého Konga mít na místě dost sil, které by zabránily násilnostem.

V nedávné minulosti si krvavé boje v Kongu vyžádaly na čtyři miliony obětí.
V nedávné minulosti si krvavé boje v Kongu vyžádaly na čtyři miliony obětí. | Foto: Aktuálně.cz

EU již vynaložila 700 milionů eur na přeměnu Konga v pokojný a demokratický stát, takže "je nutné tyto investice do míru v Kongu zabezpečit".

Ve sněmovně však byl nucen čelit pochybám, zda evropské síly budou dostatečné, pokud by znepřátelené frakce odmítly akceptovat výsledky vůbec prvních svobodných voleb v dosavadních dějinách země, a zda EU nehrozí zapletení do většího konfliktu.

Kromě slov na podporu mise tak zněly i pochyby, zda EU jde v Kongu o mír, anebo o ochranu hospodářských zájmů. Přípravy se totiž odehrávají za zavřenými dveřmi, aniž by EP do nich mohl zasahovat.

EU již jednou vojensky pomohla v Kongu, před třemi lety v provincii Bunia.

 

Právě se děje

Další zprávy