V Kongu denně umírá přes tisíc lidí

Red Zah, Reuters
6. 1. 2006 15:22
Londýn - Pětiletý konflikt v Kongu si vyžádal smrt více než čtyř milionů lidí. Přestože jde o největší humanitární krizi za posledních 60 let, svět mlčí.

Informace zveřejnila mezinárodní nevládní organizace International Rescue Committee (IRC). Její představitelé obviňují svět, že pro řešení situace v jedné z největších afrických zemí nedělá dost.

Svět před tragédií zavírá oči

"Neznalost rozsahu a dopadu krize je téměř univerzální. Mezinárodní závazky stále absolutně neodpovídají humanitárním potřebám," řekl ředitel pro zdravotnickou problematiku ICR Richard Brennan.

PŘEČTĚTE SI: Davy v Kongu prchají před Mai Mai

Vlna válek v Kongu začala v roce 1998 a oficiálně skončila v roce 2003. Kromě bojů a násilí ozbrojených skupin ztrpčuje život lidí v Kongu také hlad a nemoci. Podle průzkumu umírá v Kongu denně 1200 osob, což je nejvyšší číslo na světě. Podvýživou trpí téměř dvacet procent dětí.

Tisíce vojáků OSN nic neřeší

V současnosti v zemi působí na 17 000 vojáků mírových sil OSN, což je největší mírový kontingent ve světě.

Zabránit násilnostem ozbrojenců se jim však nedaří. Platí to zejména na východě Konga, který je bohatý na nerostné suroviny.

Foto: Aktuálně.cz

Tyto zdroje jsou patrně příčinou konfliktu, který proti sobě v jednu dobu postavil šest cizích armád a který byl přezdívaný "africká první světová válka".

Počet mrtvých v Kongu podle ICR převýšil počet obětí konfliktů v Bosně, Rwandě, Kosovu a Dárfúru.

Přinesou volby řešení?

Třetí největší africká země chce v polovině tohoto roku uspořádat volby, jenže tisíce bojovníků ještě nebylo odzbrojeno a nestabilita sužuje právě východní část země.

Při bojích v Kongu zahynulo 40 povstalců NAJDETE ZDE

Od listopadu muselo z takzvaného "Trojúhelníku smrti" na východě země odejít na 25 tisíc lidí. Důvodem byly střety vládních vojáků se skupinkami bojovníků Mai Mai, kteří okrádají, znásilňují a vraždí místní obyvatelstvo.

 

Právě se děje

Další zprávy