Ženeva - Ve Švýcarsku začaly mírové rozhovory mezi znesvářenými stranami občanské války v Jemenu.
Pod patronátem OSN se konají na blíže neurčeném místě, uvedla agentura Reuters. Souběžně od 10:00 SEČ začalo v Jemenu platit sedmidenní příměří. Rebelové ale klid zbraní v některých částech země nedodržovali.
Cílem jednání mezi zástupci jemenské vlády a šíitských povstalců je podle OSN dosáhnout trvalého příměří a politického urovnání konfliktu.
Konzultace začaly, potvrdil mluvčí OSN
"Ve Švýcarsku dnes začaly konzultace podporované OSN, jejichž cílem je nalézt trvalé řešení krize v Jemenu. Tato jednání se budou snažit zabezpečit trvalé příměří, vylepšit humanitární situaci a zajistit návrat k mírovému a řádnému politickému přechodu," uvedl v úterý v Ženevě mluvčí OSN Ahmad Fauzí.
Podle něj se rozhovorů účastní celkem 24 lidí. Odmítl upřesnit, kde se konají, podle švýcarského rozhlasu jde ale o vesnici Macolin nedaleko města Biel.
Zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad obě strany konfliktu vyzval, aby zajistily plné dodržování příměří. Rozhovory by podle něj mohly znamenat konec násilí v Jemenu a mohou být cestou k mírovému vývoji prostřednictvím vyjednávání, dialogu a konsenzu. "Lidé v Jemenu nyní každou hodinu s napětím očekávají výsledek těchto diskuzí. Toto setkání pro ně představuje jedinou jiskru naděje, která nesmí být uhašena," uvedl vyslanec OSN.
Příměří, ohlášené původně na pondělní půlnoc, začalo platit v poledne místního času (10:00 SEČ), některé povstalecké skupiny ho ale nedodržovaly. Jak uvedla agentura AP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje, povstalci v provincii Táizz i dnes pokračovali v ostřelování a odehrávaly se i další střety. Letecké údery arabské koalice nicméně přestaly.
Minulé kolo mírových rozhovorů, které se konalo v červnu rovněž ve Švýcarsku, selhalo. Jemenská vláda tehdy trvala na tom, že podmínkou příměří musí být stažení povstalců podporovaných Íránem z některých dobytých měst.
Do konfliktu se vložila Saúdská Arábie
V Jemenu od loňska bojují šíitští povstalci proti vládě. Do konfliktu se v březnu vložila na straně prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího koalice, kterou vede Saúdská Arábie. Násilnosti si jen od března vyžádaly nejméně 5878 obětí, uvedla agentura AP. Koalici se v létě podařilo osvobodit jihojemenský Aden, kam se uchýlila z exilu vláda i Hádí.
Jen pár hodin před začátkem příměří arabská koalice a provládní síly dobyly rudomořský ostrov Zukur, který dosud ovládali rebelové. Podle nejmenovaných bezpečnostních zdrojů obě dvě strany konfliktu ještě těsně před klidem zbraní vystupňovaly boje, aby si upevnily své pozice.
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že jí obě strany konfliktu slíbily, že během příměří nenaruší distribuci pomoci a povolí pohyb zdravotnických týmů. Ve městech Saná a Aden je již připraveno 19 nákladních automobilů naložených zdravotnickými potřebami, které by se měly rozjet do různých oblastí Jemenu ještě během dnešního dne. Dalších 150 tun pomoci, která dosud byla ve skladech WHO v Džibutsku, by mělo být dovezeno do Saná příští týden v pondělí či v úterý.