Paříž - Na východě Ukrajiny se vcelku dodržuje příměří a v sobotu ráno by mělo začít stahování lehčích zbraní z frontové linie. Minské mírové dohody se ale do konce roku zřejmě splnit nepodaří, prohlásil francouzský prezident François Hollande, který v Paříži o situaci na Ukrajině jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.
Putin a Porošenko po jednání nepředstoupili před novináře, což ruští komentátoři vykládají jako známku, že k žádné zásadnější dohodě či průlomu nedošlo.
"Mohli jsme dosáhnout dalšího posunu, který umožní vyhnout se dalším obětem konfliktu," prohlásil hostitel téměř pětihodinové schůzky.
Hollande upozornil, že mírové dohody nejsou jen o příměří a stažení zbraní, ale také o politickém procesu, o uspořádání voleb. Ty se "mají konat podle ukrajinských zákonů a tak, aby výsledky byly nezpochybnitelné", připomněl Hollande, podle kterého se tak nemohou konat volby, které separatisté na východě Ukrajiny vyhlásili na 18. října. Uspořádání voleb tak zabere více času.
Na zrušení "pseudovoleb" u separatistů naléhá Kyjev. Hollande současně vyzval ukrajinskou stranu k vyhlášení amnestie a k poskytnutí zvláštního postavení povstaleckým územím na východě země.
Hollande na dotazy novinářů, před které předstoupil spolu s kancléřkou Merkelovou, připustil, že se minské dohody zřejmě nepodaří do konce roku splnit ve všech bodech, včetně "stažení cizích vojsk" z Ukrajiny a obnovení ukrajinské kontroly nad celou délkou hranice.
Jak po schůzce kancléřka uvedla, obě krize nejsou provázané a Západ nebude dělat ústupky vůči Rusku v souvislosti s Ukrajinou, aby na oplátku získal podporu Moskvy pro své kroky v Sýrii.
"Pro nás otázka Sýrie není nijak spojena s otázkou Minsku," uvedla Merkelová v narážce na mírové dohody z běloruské metropole týkající se konfliktu na východě Ukrajiny. "Tato témata spolu nijak nesouvisejí," dodala. V září v Bruselu kancléřka uvedla, že syrský prezident Asad by měl být zapojen do rozhovorů vedoucích k vyřešení syrského konfliktu. Dnes ale tato slova bagatelizovala s tím, že tlak na to, aby došlo k dialogu neznamená, že by měl Asad zůstat ve své funkci.