Ministři zahraničí EU schválili stálou spolupráci v obraně, do tří projektů se zapojí i Česko

ČTK ČTK
11. 12. 2017 16:35
Ministři zahraničí 25 členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik své stálé spolupráce v obranné oblasti (PESCO). Zároveň bylo zveřejněno prvních 17 společných projektů. Česká republika se podle diplomatů zapojí do tří z nich, které se týkají vojenské mobility, společného evropského lékařství a střediska pro unijní výcvikové mise. S možností stálé spolupráce několika států unie v oblasti obrany počítá už Lisabonská smlouva. Stálý rámec umožňuje zemím, které to chtějí a mohou udělat, aby společně rozvíjely obranné schopnosti, investovaly do společných projektů nebo posílily operační připravenost a příspěvky svých ozbrojených sil. Reálně ale země EU nic konkrétního nepodnikaly.
Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí končící české vlády.
Lubomír Zaorálek, ministr zahraničí končící české vlády. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 14 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy